Alergia na grzyby i pleśnie jak się objawia?

0
3515
Alergia na grzyby i pleśnie - jakie badania należy wykonać?

Wiele osób uważa, że alergia na grzyby i pleśnie jest rzadko spotykana. Jest to błędne myślenie, ponieważ jest to typ alergii, który występuje dość często. Alergeny grzybów pleśniowych występują w otoczeniu, w którym przebywamy. Objawy takiej alergii są różnorodne, mogą występować tylko sezonowo.

Większość grzybów pleśniowych to organizmy mikroskopijnej wielkości, niewidoczne dla nas gołym okiem. Ich wzrostowi sprzyja wysoka wilgotność powietrza oraz odpowiednia temperatura otoczenia. Dostają się do naszych dróg oddechowych wraz z wdychanym powietrzem i w ten sposób wywołują alergię.

Alergia na grzyby i pleśnie – rodzaje

Do grzybów, które najczęściej wywołują u nas alergię są: Alternaria, Cladosporium, Penicillium oraz Aspergillus.

Alergia może objawia się wyłącznie sezonowo lub towarzyszyć nam przez cały rok. Częściej spotykany jest typ całoroczny, w którym objawy nasilają się w okresie letnim i jesiennym. Wtedy właśnie pojawiają się zarodniki w powietrzu, które wdychamy.

Przeczytaj też: http://www.dlamojegodziecka.pl/suplementacja-przed-ciaza-jakie-witaminy-nalezy-brac-gdy-planujemy-ciaze/

Objawy reakcji alergicznych:

  • alergia wziewna na grzyby i pleśnie – jej dolegliwości są spowodowane występowaniem spor grzybowych w powietrzu. Objawy nasilają się zazwyczaj wczesną jesienią i późnym latem.
  • alergia pokarmowa na grzyby i pleśnie – objawia się kłopotami żołądkowymi. Te z kolei wynikają ze spożycia żywności zawierającej alergeny grzybów. Przyczyną tego typu alergii na grzyby i pleśnie są artykuły spożywcze, do których stworzenia wykorzystano grzyby lub metabolity.
  • alergia kontaktowa na grzyby i pleśnie – wywołuje najczęściej zmiany na skórze, albo na błonach śluzowych. Jest to najczęściej spotykany typ alergii zawodowej.

Jakie badania należy, wykonać na alergię na grzyby i pleśnie?

Żeby upewnić się, że nie mamy alergii na grzyby i pleśnie, powinniśmy poddać się odpowiednim testom. Są to:

  • testy skórne – do ich przeprowadzenia wykorzystywane są rozcieńczone wyciągi grzybów i pleśni, które najczęściej uczulają. Taki wyciąg aplikowany jest na nacięcie lub nakłucie naskórka.
    Jeżeli mamy alergię na grzyby i pleśnie, na naszej skórze dojdzie do reakcji rumieniowo-bąblowej.
  • badanie krwi – jest pomocne w przypadku niejednoznacznego wyniku testów skórnych. Wykorzystywany jest do tego test RAST, który bada poziom przeciwciał, które są skierowane przeciw konkretnemu alergenowi.

Źródło: https://www.paniswojegodomu.pl/

[Głosów:1    Średnia:3/5]
PODZIEL SIĘ

Pasjonatka zdrowego trybu życia. Dzień zaczyna od ćwiczeń i tak samo kończy :-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ