Buraczkowy test na szczelność jelit

0
1721

Coraz więcej osób cierpi na nieszczelność jelit, która może stanowić wstęp dla wielu poważnych chorób przewlekłych, których leczenie będzie niezwykle trudne. Właśnie z tego powodu, warto zainteresować się, czy nasze jelita są rzeczywiście zdrowe, a jeśli coś wzbudzi nasze wątpliwości, niezwłocznie udać się do lekarza. Jak się jednak okazuje, istnieje prosty, domowy sposób na sprawdzenie, w jakim stanie są nasze jelita. Nazywany jest on „testem buraczkowym”.

Zanim jednak przejdziemy do części związanej z wyjaśnieniem jak sprawdzić, czy nie cierpimy na zespół nieszczelnego jelita, warto zrozumieć, czym ta dysfunkcja tak naprawdę jest. Zespół nieszczelnego lub cieknącego jelita wiąże się z powstawaniem niewielkich, mikroskopijnych otworów, pomiędzy komórkami, w naszym jelicie cienkim. Nieszczelności takie mogą występować na skutek stanu zapalnego błony śluzowej jelita cienkiego. Za sprawą takich „dziurek”, do naszego organizmu dostęp mają niechciane, szkodliwe składniki, jak chociażby toksyny czy resztki niestrawionego pokarmu. Substancje takie mogą mieć bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Przyczyn występowania nieszczelności jelit może być bardzo wiele: od niezdrowej diety (bogatej w wysoko przetworzone produkty, nadmiary cukrów, ostrych przypraw i alkoholu), stosowane w nadmiarze środki farmakologiczne (lekarstwa przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także sterydy), po przebyte infekcje (grzybicze i pasożytnicze)oraz niedobory witamin (np. witamina D) i wartości odżywczych.

Pojawia się więc pytanie, w jaki sposób zwyczajne buraki mogą pomóc w wykryciu mikroskopijnych uszkodzeń jelita? Jest to możliwe za sprawą barwnika z buraczków, który będzie przedostawać się do naszej krwi. Jego przenikanie jest możliwe dzięki nieszczelnościom jelit, o których wcześniej wspomniano. Następnie, poprzez krew barwnik ten dostanie się do nerek. To właśnie w nerkach, krew będzie filtrowana, a buraczkowy barwnik trafi do powstającego tutaj moczu –dzięki jego czerwonej barwie możemy zorientować się, że coś jest nie tak. Jeśli do krwi może dostać się substancja taka, jak barwnik buraczków, to oznacza iż jelita mają na tyle uszkodzone ściany, by dostać się tutaj mogły także substancje uczulające, grzyby, fragmenty niestrawionego pokarmu, kawałki kału czy bakterie. Całkowicie zdrowe i szczelne jelita pozwoliłyby na filtrację samej wody i substancji odżywczych, eliminując wszystkie pozostałe substancje.

test buraczkowyAby wykonać prosty, domowy test „buraczkowy”, wystarczy wypić 50 ml soku z buraków. Nieszczelne jelita objawiać się będą czerwonawym zabarwieniem moczu na około dwie godziny po wypiciu soku. Jeśli żadne niepokojące objawy nie wystąpią, możemy spać spokojnie, nie przejmując się chorobą.

W razie pozytywnego wyniku testu „buraczkowego”, warto zgłosić się do lekarza, jednak na nieszczelność jelit nie ma lekarstwa. Można stosować suplementy diety lub probiotyki, wspomagające florę bakteryjną jelit, jednak podstawą jest zdrowa dieta, zalecona przez lekarza.

[Głosów:1    Średnia:2/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ