Co robić w przypadku wystąpienia ekstruzji łąkotki?

0
2972
Co robić w przypadku wystąpienia ekstruzji łąkotki?

Ekstruzja łąkotki to obecnie bardzo częste schorzenie, które dotyka zarówno starszych pacjentów ze starczymi zwyrodnieniami w obrębie stawu kolanowego jak i młodszych pacjentów, aktywnie pracujących i uprawiających regularnie sport.

Mimo skomplikowanej nazwy, warto wiedzieć więcej o tym schorzeniu, znać jego pierwsze objawy i wiedzieć jakie leczenie należy podjąć w przypadku zaobserwowania u siebie któregoś z symptomów. Wczesna diagnoza oraz szybkie wdrożenie leczenia w przypadku ekstruzji łąkotki pozwalają jak najszybciej ulżyć pacjentowi w bólu i w możliwie najszybszym terminie umożliwić mu powrót do codziennej aktywności fizycznej.

Przyczyny występowania ekstruzji łąkotki

Ekstruzja łąkotki jest schorzeniem, które dotyka zarówno młodszych jak i starszych pacjentów. Wśród głównych przyczyn jej występowania wymienia się: otyłość, nadmierne obciążenie stawów na przykład poprzez wyczynowe uprawianie sportu, przebyte urazy mechaniczne, częstą pracę w pozycji klęczącej, słabość mięśni okołostawowych na skutek niedoboru aktywności fizycznej czy wrodzone choroby lub choroby metaboliczne. Jak widać spektrum przyczyn występowania ekstruzji łąkotki jest duże i zróżnicowane, co sprzyja jej powstawaniu.

Rozwojowi ekstruzji łąkotki sprzyja bardzo często uprawianie sportu wyczynowego, w szczególności dyscyplin nastawionych na bieganie. Co ważne, na co wielu pacjentów nie zwraca uwagi, ekstruzja łąkotki ma podłoże genetyczne i dotyka w większości kobiet, zwłaszcza w podeszłym wieku.

Objawy ekstruzji łąkotki

Ekstruzja łąkotki to dość bolesny uraz kolana. Możemy wstępnie sami zdiagnozować to schorzenie po bólu zlokalizowanym po przyśrodkowej lub bocznej stronie stawu na wysokości szczeliny stawowej. W przypadku ekstruzji łąkotki boleć będzie zarówno sama łąkotka jak i okolice okolicy więzadeł łąkotkowo-piszczelowych, czyli obszar w okolicach poniżej stawu kolanowego.

Niestabilność i ekstruzję łąkotki należy traktować jako zły prognostyk dla stawu. Im większa ekstruzja – tym gorsze rokowanie odnośnie postępu choroby zwyrodnieniowej. Schorzenie można skutecznie zdiagnozować dzięki przeprowadzonemu u lekarza badania z zakresu diagnostyki obrazowej: prześwietlenia rentgenowskiego, rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej lub USG.

Należy pamiętać, że szybko rozpoznane uszkodzenie łąkotki, pozwala szybciej podjąć leczenie operacyjne lub zachowawcze i przyspiesza powrót do pełnej sprawności fizycznej.

Jeżeli podejrzewasz u siebie wystąpienie ekstruzji łąkotki, nie zwlekaj z pójściem do lekarza i podjęciem natychmiastowej terapii. Najlepiej skieruj się od razu do wykwalifikowanej kadry lekarzy specjalistów z chirurgia-kolana.pl , którzy wypracowali przez lata najskuteczniejsze metody leczenia najróżniejszych chorób kolana. Stosowany przez zespół spójny proces diagnostyki i leczenia pozwala na znaczące skrócenie czasu choroby do absolutnego minimum.

Ponadto, na stronie Chirurgii Kolana możesz zapoznać się z materiałami informacyjnymi i edukacyjnymi, dotyczącymi chorób kolana i metod operacyjnych, w celu zrozumienia niektórych zagadnień związanych z tą tematyką. Dowiedz się wszystkiego o ekstruzji łąkotki i podejmij leczenie, jeśli ten problem dotknął właśnie Ciebie.

[Głosów:11    Średnia:2.7/5]
PODZIEL SIĘ

Pasjonatka zdrowego trybu życia. Dzień zaczyna od ćwiczeń i tak samo kończy :-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ