Jak zbudowane jest oko?

0
594
Jak zbudowane jest oko

Oko to jeden z najważniejszych zmysłów w ciele człowieka. Odpowiedzialne jest za dostarczanie aż 80% informacji o otoczeniu. Narząd wzroku wyróżnia się dosyć złożoną budową, a ponadto połączony jest z układem nerwowym za pomocą nerwu wzrokowego. Nasze oczy odbierają impulsy i przekazują ją do mózgu, który tworzy i interpretuje obrazy. Jakie są najważniejsze elementy oka?

Budowa oka

Gałka oczna ma kształt zbliżony do kuli o przeciętnej średnicy 24 milimetrów. Wypełniona jest przezroczystym żelem, a w jej wnętrzu znajduje się wiele złożonych i delikatnych elementów. Wyróżniać można 3 oddzielne warstwy, które pełnią odrębne funkcje:

  • Warstwa zewnętrzna, czyli twardówka

    To wytrzymała, mocna i nieprzezroczysta warstwa ochronna oka. Na jej przodzie umiejscowiona jest rogówka, przez której promienie świetlne przenikają do wnętrza oka. Natomiast rogówkę otacza kolejna cienka oraz przezroczysta błona nazywana spojówką – to jej zadaniem jest ochrona całej przedniej części oka oraz wewnętrznych powierzchni powiek.

  • Warstwa środkowa, czyli naczyniówka

Znajduje się tuż za twardówką. Jest ciemna i składa się głównie z naczyń krwionośnych odżywiających oko oraz zapobiega odbijaniu się światła w jego wnętrzu. W jej przedniej części znajduje się tęczówka, która odpowiedzialna jest za kolor oczu. Ponadto jej mięśnie regulują wielkość źrenicy w zależności od natężenia światła. Natomiast źrenica to czarny, okrągły otwór zlokalizowany w środkowej części tęczówki.

  • Warstwa wewnętrzna, czyli siatkówka

    Siatkówka jest wewnętrzną warstwą oka, na której znajdują się światłoczułe komórki fotoreceptorowe, czyli czopki i pręciki. Czopki odpowiedzialne są za widzenie kolorów oraz szczegółów, natomiast pręciki pomagają dostrzegać obiekty w niewystarczającym świetle. To siatkówka odpowiedzialna jest za odbiór obrazu. Wyróżnia się bardzo skomplikowaną budową, a oprócz czopków i pręcików posiada komórki glejowe i nerwowe. W jej centralnej części znajduje się plamka żółta, skupiająca największą ilość czopków, która odpowiedzialna za najdokładniejsze widzenie.

  • Soczewka

Soczewka umieszczona jest za pomocą więzadeł między ciałem szklistym (czyli galaretowatą substancją wypełniającą tylną część oka) a tęczówką. Jest elastyczna oraz półprzezroczysta, a jej zadaniem jest skupianie światła na siatkówce. Może zmniejszać i zwiększać swoją moc dzięki ruchom więzadeł, co nazywa się zjawiskiem akomodacji. Mięśnie znajdujące się wokół soczewki odpowiedzialne są za jej kształt i to dzięki nim można oglądać przedmioty z różnych odległości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

Pasjonatka zdrowego trybu życia. Dzień zaczyna od ćwiczeń i tak samo kończy :-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ