Jaki orbitrek kupić – 5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę!

0
7735

Chcesz kupić orbitreka, ale nie wiesz jak? Na co zwrócić uwagę i w ogóle od czego zacząć? A może wciąż się zastanawiasz, czy Ci się to opłaca? Czy treningi na orbitreku dadzą Ci jakieś efekty?

 Jeżeli jesteś ciekawa jakich efektów możesz się spodziewać i chcesz poznać efekty innych osób, które ćwiczyły na orbitreku to kliknij tutaj. Natomiast w dalszej części tego artykułu przeczytasz o 5ciu rzeczach, na które musisz zwrócić uwagę przy zakupie orbitreka.

1. Jaki orbitrek kupić – rodzaj hamowania

Na początku zastanów się, jaki rodzaj hamowania powinien mieć Twój orbitrek. Są trzy. Mechaniczny, magnetyczny i elektromagnetyczny.

Orbitreki mechaniczne już trochę odchodzą w niepamięć. Co należy o nich wiedzieć? Z pewnością należą do tych najtańszych, tym samym ich żywotność będzie o wiele krótsza. Są również o wiele głośniejsze od orbitreków magnetycznych i elektromagnetycznych. Możesz też zapomnieć o programach treningowych. Więc jeśli chcesz coś solidnego i cichego, to nie zawracaj sobie nimi głowy.

Orbitrek magnetyczny jest o wiele cichszy od orbitreka mechanicznego, będzie również droższy (rozstaw cenowy jest całkiem spory). Znajdziesz modele, w których opór jest zmieniany za pomocą pokrętła, jak i również takie, gdzie zrobisz to na panelu komputera. Które z nich są lepsze? Poniższe zestawienie pomoże Ci odpowiedzieć na to pytanie:

Orbitrek magnetyczny z pokrętłem

 • Jest tańszy od orbitreka, w którym opór zmieniamy na panelu komputera
 • Możesz na nim ćwiczyć gdy nie ma prądu
 • Wyświetlacz jest na baterie
 • Jest tańszy
 • I mnie awaryjny
 • Brak programów treningowych

Orbitrek magnetyczny sterowany komputerem

 • Może mieć wiele programów treningowych
 • Wymaga podłączenia do prądu, aby mieć pełną funkcjonalność
 • Możesz ćwiczyć gdy nie ma prądu, lecz nie zmienisz wtedy obciążenia
 • Najczęściej kompatybilny z różnymi aplikacjami, będziesz mogła również podłączyć komórkę, czy tablet, słuchać swojej muzyki, a podczas treningu oglądać swoją trasę „biegając” np. po Rzymie dzięki mapom Google i Google Street View
 • Może być bardziej awaryjny

Jeżeli chcesz się im przyjrzeć dokładniej, to oba rodzaje znajdziesz tutaj.

Orbitrek elektromagnetyczny  należy do tych najdroższych. Czy jest wart tej większej ceny? Ten rodzaj hamowania cechuje się niską awaryjnością ze względu na brak części ruchomych w systemie hamującym. Jeżeli jesteś fanką różnych programów treningowych, to tutaj znajdziesz ich od groma. Będziesz miała również większą skalę oporów, a przejścia pomiędzy nimi będą bardziej płynne i szybsze. Natomiast bez prądu na nim nie poćwiczysz- nie będziesz miała żadnego oporu.  

2. Orbitrek do domu, a szerokość rozstawu stóp, długość i wysokość kroku.

To bardzo ważne parametry. Ich odpowiedni dobór sprawi, że będzie Ci się przyjemnie ćwiczyć, a co najważniejsze – bezpiecznie!

Najlepiej jakby rozstaw stóp był jak najmniejszy – zbliżony do naturalnego. Niestety niewiele orbitreków może się pochwalić niewielką szerokością rozstawu stóp. 4cm to jest idealnie! 16 cm jest nieźle. Ważne, aby orbitrek nie generował u Ciebie „kaczego chodu”, przy którym Ty będziesz się chwiać na boki razem z maszyną. Dlaczego? Ponieważ może się to źle skończyć dla Twoich stawów, a orbitrek posłuży Ci znacznie krócej.

Długość kroku jest istotna, ponieważ jeżeli jesteś osobą wysoką, to źle będzie Ci się ćwiczyć na orbitreku, na którym musiałabyś robić drobne kroczki, a na dodatek uderzać kolanami w drążki z przodu. Tak samo z wysokością kroku – osoba niższa nie zrobi tak wysokiego kroku, jak ta wyższa.

Na co uważać? Na to, żeby trenażer eliptyczny nie zamienił się w steppera, ponieważ jest to szkodliwe dla kolan. Na dobrym sprzęcie Twoje bieganie czy chodzenie ma być jak najbardziej naturalne: mały rozstaw stóp i spłaszczony krok.

DOBRA RADA: Za nim się zdecydujesz na kupno konkretnego modelu przetestuj różne orbitreki również pod względem tych 3 wymienionych parametrów. Obecnie wiele modeli może się pochwalić regulacją długości, oraz wysokości kroku. Tym samym stają się bardziej uniwersalne (dla wyższych i niższych osób). Oczywiście przez to też są droższe, lecz nie warto zapłacić mniej i szkodzić swojemu organizmowi.

3. Jaki orbitrek wybrać? Z przednim, czy tylnim napędem?

Jak odróżnić orbitrek przednionapędowy od tylnio napędowego? W tylnim napędzie koło zamachowe i części hamujące znajdują się pomiędzy Twoimi nogami i płozami, na których kładziesz stopy. Natomiast w przednionapędowych to wszystko jest przed Tobą, a płozy są na prowadnicach i znajdują się za systemem hamującym. Ma to znaczący wpływ właśnie na szerokość rozstawu stóp. Przednionapędowe mają ten rozstaw najbardziej zbliżony do naturalnego – ok. 4cm. W tylnio napędowych trudniej jest znaleźć jak najmniejszy parametr Q. Orbitrek tylnio napędowy z rozstawem 16cm-20cm będzie w porządku, natomiast przy rozstawie powyżej 20cm pojawi się niewskazany kaczy chód.

Jakie są jeszcze wady i zalety przedniego i tylniego napędu?

Orbitrek z tylnim napędem

 • Jest tańszy od orbitreka z przednim napędem –do 4000zł można kupić przyzwoitą maszynę
 • Zajmuje mniej miejsca niż orbitrek z napędem przednim
 • Będziesz miała na nim duży rozstaw stóp
 • Krok będzie wyższy i uzależniony od średnicy koła zamachowego

Orbitrek z przednim napędem

 • Ma dobry parametr Q, rozstaw stóp jest zbliżony do naturalnego
 • Spłaszczony krok, wykonywany po torze eliptycznym zbliżony do naturalnego
 • Funkcjonalnością i jakością może być bliski maszynom komercyjnym
 • Zajmuje o wiele więcej miejsca niż orbitrek z tylnim napędem
 • Jest trudniejszy do naprawy
 • Dobre orbitreki z przednim napędem zaczynają się od 5000zł w górę

orbitrek-z-przednim-napedem-nordic-track-c7-5

Orbitrek z przednim napędem wygląda właśnie tak, jak na powyższym zdjęciu. Dokładniej możesz go obejrzeć klikając tutaj.

4. Budowa orbitreka

Zwróć uwagę z jakich materiałów wykonana jest upatrzona przez Ciebie maszyna. Jak wygląda jej rama – powinna być prosta i sztywna. Miej na uwadze, że niektóre funkcje orbitreka takie jak np.: bluetooth, czy też integracje z aplikacjami są dodawane kosztem jakości ramy. Sprawdź również, czy orbitrek nie chwieje się podczas ćwiczeń. Musisz również dopasować wielkość sprzętu pod siebie: swój wzrost i wagę. Ważne jest, abyś podczas ćwiczeń (jeżeli jesteś osobą wysoką) nie uderzała kolanami w przód trenażera.  Ustal również, jak wielki orbitrek będziesz mogła pomieścić u siebie w domu.

Koło zamachowe – nie sugeruj się krążącymi błędnymi informacjami, że im większa waga koła zamachowego, tym lepiej. Waga ta również powinna być dobrana pod Ciebie. Lekka i niska osoba będzie miała problem wprawić w ruch koło zamachowe powyżej 15 kg, jak i również nie będzie to korzystne dla jej stawów. Optymalna i uniwersalna waga koła zamachowego mieści się w przedziale 6-12kg.

UWAGA: zwróć uwagę czy podawana waga nie dotyczy wagi koła zamachowego w inercji, lub też całego systemu hamowania. Producenci niekiedy wykorzystują błędne przekonanie, że im wyższa waga tym lepiej i próbują dodać nieco wagi to tu, to tam w podawanych parametrach.

5. Jaki orbitrek kupić: programy treningowe i dodatkowe funkcje

Jeżeli jesteś fanką różnych bajerów w tym m.in. programów treningowych, to musisz wiedzieć, że często te różne dodatki powodują, że inne elementy w orbitreku są gorszej jakość. Tylko pomyśl – te wszystkie kabelki i porty muszą się gdzieś znajdować i przeprowadzane są przez ramę. Skoro są w środku ramy to musi być do nich jako taki dostęp (np. dla ewentualnej naprawy), co skutkuje tym, że rama może być gorszej jakości – cieńsza, krzywa, o gorszych spawach i ze słabymi złączeniami. Także nie daj sobie zmydlić oczu.

Orbitreki do 1000 zł nie będą miały tych programów, jednak nie oznacza to, że dzięki temu są dobrej jakości maszynami. W tym wszystkim musisz zapamiętać jedno: średnie orbitreki (pod względem jakości) mieszczą się w przedziale cenowym 2-4 tys zł. Powyżej 5-ciu tysięcy zł możesz kupić już naprawdę dobrej jakości maszynę, w której nie zabraknie Ci również programów treningowych i skali ustawianych oporów. Natomiast jeżeli przeznaczysz na trenażer eliptyczny budżet powyżej 7 tysięcy złotych, to będziesz mogła stać się szczęśliwą posiadaczką maszyny domowej na wagę maszyny komercyjnej: solidnej, z wieloma funkcjami i rozszerzoną gwarancją.

A więc jaki orbitrek kupić do domu?

Na początek ustal swój maksymalny budżet, wypisz na czym CI zależy, jakie wymiary powinien mieć twój orbitrek, oraz przetestuj parę maszyn. Wtedy z pewnością będzie Ci łatwiej wybrać ten odpowiedni dla Ciebie model pod względem jego funkcjonalności i Twojego dostępnego budżetu.

[Głosów:33    Średnia:3.2/5]
PODZIEL SIĘ
Pasjonatka zdrowego trybu życia. Dzień zaczyna od ćwiczeń i tak samo kończy :-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ