Kiedy i dlaczego warto iść do fizjoterapeuty?

0
1558
Kiedy i dlaczego warto iść do fizjoterapeuty?

Zawód fizjoterapeuty jest ostatnimi czasy bardzo popularny, nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, w jakich sytuacjach może pomóc nam jego wiedza. Każdy z nas ulega czasami kontuzjom, często są one spowodowane wypadkiem, a innym razem nadwyrężeniem. We wszystkich tego typu sytuacjach pomocna jest ręka doświadczonego fizjoterapeuty.

Fizjoterapia – czym jest?

Osobą, która w największym stopniu odpowiedzialna jest za nasz powrót do zdrowia, jesteśmy my sami. Nasze samozaparcie, wewnętrzna siła i chęci mogą zdziałać cuda. Zawsze jednak potrzebny jest ktoś, kto będzie w stanie podpowiedzieć nam jak to zrobić i wskazać właściwy kierunek działań. Taką osobą jest właśnie fizjoterapeuta. Fizjoterapeuta wykorzystuje do pracy głównie swoje ciało. Metodą leczniczą jest szeroko pojęty ruch, który już od czasów Hipokratesa uważany jest za uniwersalny lek. W oddziaływaniach fizjoterapeutycznych, bardzo istotne są metody fizykalne. Do nich zaliczamy leczenie ultradźwiękiem, laserami, za pomocą pola magnetycznego, prądów, leczenia w saunie, czy kąpiele. Wszystko to, co swym charakterystycznym klimatem wpływa na polepszenie stanu zdrowia. Od wielu lat fizjoterapia jest elementem leczenia w pulmonologii, kardiologii, neurologii, reumatologii, ginekologii, a nawet onkologii.

Warto pamiętać, że fizjoterapia nie opiera się wyłącznie na masażach i ćwiczeniach na różnego typu urządzeniach. Specjaliści z tej dziedziny mają potężną wiedzę dotyczącą funkcjonowania ludzkiego ciała i pojawiających się zaburzeń.

Z czym udać się do fizjoterapeuty?

Jedną z najczęściej bagatelizowanych kontuzji jest skręcenie kostki. Opuchniętą nogę okładamy czymś zimnym, co ma za zadanie zmniejszyć tę opuchliznę i po jej zlikwidowaniu zupełnie o niej zapominamy. Czasem bandażujemy nogę w nadziei, że to wystarczy. Fizjoterapeuci twierdzą, że skręcenie stawu skokowego powinno, obowiązkowo, być poddane rehabilitacji, ponieważ niedokładne wyleczenie odbije się w przyszłości poważniejszą kontuzją. Może zrodzić także poważniejsze problemy takie jak naderwanie ścięgna Achillesa, mięśni strzałkowych i nawet więzadła kolanowego.

Nie ma w słowniku fizjoterapeutów „błahych” urazów. Każde tego typu zdarzenie może okazać się w przyszłości czymś dużo poważniejszym, bądź przekształcić się w bardziej zaawansowany uraz. Zadaniem specjalistów (zobacz: https://carolina.pl/nasi-specjalisci-2/) jest zdiagnozowanie urazu i ewentualne zlecenie wykonania kolejnych badań. Bardzo często z usług tego typu korzystają sportowcy. Jest tak, ponieważ muszą być stale w dobrej formie i każda, nawet najmniejsza kontuzja czy jej początek sprawiają, że konieczne jest szybkie zregenerowanie organizmu.

Warto korzystać z dobrodziejstw, jakie daje bliska obecność fizjoterapeutów i udawać się do nich nawet ze sprawami, które według nas mogą być drobne i nic nieznaczące. Ocenie powinien poddać to specjalista. Wszelkie większe miasta, takie jak Warszawa mają kliniki z profesjonalnymi fizjoterapeutami (zobacz: https://carolina.pl/).

[Głosów:1    Średnia:3/5]
PODZIEL SIĘ

Pasjonatka zdrowego trybu życia. Dzień zaczyna od ćwiczeń i tak samo kończy :-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ