Przepuklina kręgosłupa, czyli wypadający dysk. Co możemy z nim zrobić?

0
740
Przepuklina kręgosłupa

Przepuklina kręgosłupa potocznie nazywana “wypadnięciem dysku” to choroba krążka międzykręgowego. Powodem są obciążenia krążków międzykręgowych umiejscowionych między kręgami, które z czasem tracą swoją elastyczność i ulegają przesunięciu. W każdym krążku jest jądro miażdżyste otoczone pierścieniem włóknistym. Przerwanie tego pierścienia skutkuje uciskiem jądra na struktury nerwowe i powoduje ból. Najczęściej przepuklina kręgosłupa daje znać o sobie w odcinku lędźwiowym, który jest najbardziej narażony na obciążenia. Schorzenie pojawia się przeważnie u osób po 40 roku życia. Brak aktywności fizycznej i niezdrowy tryb życia naszej społeczności jest powodem częstego diagnozowania przepukliny u coraz młodszych grup wiekowych. W znacznej ilości przypadków schorzeniu towarzyszy ból a z czasem następuje niedowład kończyn, a nawet paraliż. Przepuklina odcinka szyjnego najczęściej pojawia się u osób dużo czasu spędzających przy komputerze lub w wyniku wypadków komunikacyjnych. Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego może mieć podłoże genetyczne, wynikać z anatomii danej osoby lub może powstawać w wyniku przeciążeń, wstrząsów i wibracji.

Objawy przepukliny kręgosłupa

Podstawowym objawem przepukliny jest ból o różnym stopniu nasilenia i charakterze. Inne objawy zależą od umiejscowienia przepukliny. Objawy najczęściej występującej przepukliny lędźwiowej to: ból promieniujący do biodra, ud, kolan, a nawet stóp, ból w podbrzuszu i pachwinach, mrowienie, drętwienie, brak czucia w kończynach dolnych, rwa kulszowa, zaburzenia wypróżniania i oddawania moczu czy problemy z seksem. Objawy przepukliny występującej w odcinku szyjnym to: narastający ból, mrowienie i drętwienie kończyn górnych, rwa szyjno-barkowa, ograniczenie ruchów głowy, sztywność karku, szumy uszne, bóle i zawroty głowy, niedowłady, spastyczne osłabienie mięśni ręki, a nawet paraliż. Objawy rzadko występującej przepukliny w odcinku piersiowym to ból w klatce piersiowej utrudniający kaszel, śmiech i kichanie. Diagnozowanie przepukliny rozpoczyna wywiad kliniczny, badanie palpacyjne, badanie neurologiczne oraz badania obrazowe takie jak RTG kręgosłupa, tomografia komputerowa kręgosłupa lub rezonans magnetyczny kręgosłupa, znacznie ułatwiające wybór metody leczenia.

Jak leczyć przepuklinę kręgosłupa?

Większość przypadków przepukliny kręgosłupa można leczyć zachowawczo. Podstawą leczenia jest zmiana sposobu aktywności fizycznej, wypoczynek, łagodzenie bolesnych skurczów mięśni, zastosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, ćwiczenia oraz rehabilitacja. W przypadkach znacznego zaawansowania schorzenia i poważnych powikłań konieczne może być leczenie operacyjne przepukliny kręgosłupa. W Centrach Leczenia Chorób Kręgosłupa Carolina Medical Center w Warszawie i w Gdańsku realizowany jest pełny zakres zabiegów chirurgii kręgosłupa. Stosuje się nowoczesne małoinwazyjne techniki chirurgiczne, które są bezpieczniejsze od metod klasycznych. Leczenie małoinwazyjne wiąże się z krótszym pobytem w szpitalu oraz okresem rehabilitacji, a co za tym idzie szybszym powrotem do aktywności. Zabiegi małoinwazyjne są bezpieczniejsze, w stopniu minimalnym  naruszają mięśnie i więzadła, a utrata krwi w trakcie operacji jest niewielka, więc można je stosować u osób, które z powodu wieku lub przebytych chorób nie mogą mieć operacji otwartych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

Pasjonatka zdrowego trybu życia. Dzień zaczyna od ćwiczeń i tak samo kończy :-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ