Uważaj na znamiona barwnikowe

0
1008
Uważaj na znamiona barwnikowe

W przypadku problemów skórnych najlepiej jest udać się do dermatologa, który jest specjalistą w tej dziedzinie. Nie jest naturalne to, że na skórze zaczynają pojawiać się jakieś dziwne zmiany, których dotąd nie było. Jakieś ciemne znamiona na skórze mogą wskazywać na czerniaka, który jest nowotworem skóry, trudnym do wyleczenia.

Niebezpieczny czerniak

Coraz więcej osób boryka się z nowotworem skóry, który jest bardzo problematycznym rodzajem raka. Nie zawsze ciemna zmiana na skórze zawiera komórki nowotworowe, ale jeśli się ją posiada, należy cały czas ja obserwować i w razie pojawienia się jakiś niepokojących zmian, zgłosić się do specjalisty. Dermatolog na podstawie wywiadu, oceny i badań jest w stanie postawić prawidłową diagnozę, po czym dobrać odpowiednią metodę leczenia.

Najczęściej na raka skóry chorują kobiety, co może wynikać ze zwiększonej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. To panie mają większą tendencję do spędzania wielu godzin na opalaniu. Nieodpowiednie zabezpieczenie skóry zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworowych zmian. Czerniak jest rakiem o wysokim stopniu złośliwości. Nierzadko daje on przerzuty i to nawet odległe, w tym do płuc i wątroby.

Kto jest w grupie zwiększonego ryzyka rozwoju czerniaka?

Na rozwój czerniaka narożne są osoby, które wystawiają nadmiernie skórę na działanie promieniowania słonecznego. Dotyczy to nie tylko tego naturalnego, ale też sztucznego. Oparzenia słoneczne, jasna karnacja skóry, piegi, tendencja do łatwego powstawania oparzeń słonecznych – wszystko to są czynniki sprzyjające wystąpieniu raka skóry. Wiek i płeć także mają znaczenie. Częściej na czerniaka chorują kobiety. Ryzyko wzrasta wraz z wiekiem.

Jeśli u bliskich krewnych wystąpił czerniak, to również znajdujemy się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowalności. To samo dotyczy zespołu znamion dysplastycznych, nieczerniakowych nowotworów złośliwych skóry. Czynnikami sprzyjającymi temu schorzeniu są większe ilości znamion barwnikowych, skóra pergaminowa, immunosupresja, promieniowanie jonizujące.

Czym objawia się czerniak?

Dermatolog nie ma większego problemu z postawieniem prawidłowej diagnozy w przypadku czerniaka. Do jej potwierdzenia wykonuje się oczywiście odpowiednie badania, ale już na podstawie oceny optycznej można stwierdzić rozwój nowotworu złośliwego. Każda zmiana barwnikowa o ciemnym zabarwieniu może wskazywać na czerniaka.

Nowotwór skóry objawia się powstaniem ciemnego znamiona, które może krwawić, być wokoło zaczerwienione, zgrubione, powiększone. Pojawia się też uczucie swędzenia. Jeśli dotychczasowe znamię zaczyna zmieniać zabarwienie i kształt, należy niezwłocznie udać się do dermatologa czy onkologa.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

Pasjonatka zdrowego trybu życia. Dzień zaczyna od ćwiczeń i tak samo kończy :-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ