Domowe sposoby zwalczania stłuczeń i siniaków

0
2550
Domowe sposoby zwalczania stłuczeń i siniaków

Wielu z nas przekonało się na własnej skórze, że wystarczy chwila nieuwagi, by się przypadkowo potknąć, upaść czy w coś uderzyć i siniak gotowy. Takie stłuczenia potrafią być bardzo bolesne i nie są tylko domeną wyczynowych sportowców. Można jednak domowymi sposobami przynieść sobie ulgę oraz przyśpieszyć proces gojenia się nieestetycznie wyglądających siniaków.

Proces powstawania siniaków

Siniak to inaczej krwiak, do którego doszło podczas wylewu krwi do wnętrza ciała na skutek pęknięcia cienkich naczyń krwionośnych. Bezpośrednią przyczyną są stłuczenia i uderzenia o tępy przedmiot lub intensywne ćwiczenia. Dochodzi wówczas do powstania czerwonego obrzęku, który zmienia wraz z upływem czasu swój kolor, co świadczy o zachodzącym procesie rozkładu hemoglobiny. Siniak znika średnio z powierzchni skóry po tygodniu, ale ten proces można przyśpieszyć domowymi metodami.

Lód na siniaki i stłuczenia

Zimny okład to popularny sposób na złagodzenie bólu, który stosujemy przez 24h od momentu stłuczenia w formie woreczka z lodem, żelowego kompresu czy innego zimnego przedmiotu typu nóż czy nawet butelka z wodą. Kontakt stłuczonego miejsca z lodem powinien trwać jednorazowo nie więcej niż 10 minut. Skuteczność lodu w tym przypadku polega na tym, że jego niska temperatura wspomaga proces regeneracji tkanki poprzez obkurczanie naczyń krwionośnych. Dzięki temu krwiak się nie rozprzestrzenia, a ból maleje na sile.

Kompresy z roztworem z sody

Na bolące i siniejące miejsce sprawdzi się kompres nasączony roztworem sody oczyszczonej w proporcji łyżeczka sody na połowę szklanki zimnej wody. Taką mieszanką nasączamy ręcznik czy gazę i przykładamy na zmienioną chorobowo skórę.

Stary i prosty sposób babć

Stosowany już przez nasze babcie kompres z kapusty to świetny sposób na pojawiające się siniaki, ponieważ warzywo to jest źródłem witaminy C. Wystarczy oddzielić kilka liści kapusty, uderzyć ich wewnętrzną część do tego stopnia, że wypuszczą sok, następnie przyłożyć liść jego wewnętrzną stroną do posiniaczonej skóry, owinąć bandażem i najlepiej pozostawić na całą noc. Jest to bardzo skuteczna metoda zwłaszcza jeśli dokucza nam ból i obrzęk.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Pasjonatka zdrowego trybu życia. Dzień zaczyna od ćwiczeń i tak samo kończy :-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ