Nie masz wystarczająco dużo czasu by wyjść na siłownię? Lub też nie możesz się zmobilizować do kolejnego wyjścia po całym, długim dniu pracy? Myślisz sobie „zacznę od jutra, od przyszłego tygodnia, a może początek następnego miesiąca będzie lepszy?”
W porządku. Nie Ty jeden wciąż odkładasz wyjście na siłownię, czy też nie masz czasu, aby wyjść np. na basen. Prawie każda osoba, która chce zacząć ćwiczyć tak ma. Pewnie dlatego coraz więcej osób wpada na pomysł: „ Własna, mała siłownia w domu pozwoliłaby mi zaoszczędzić ten czas, który musiałbym poświęcać na dojazd do klubu fitness , basen itp. Nie musiałbym już wychodzić z domu, mógłbym wykonać nawet szybki 20 minutowy trening.” Wtedy właśnie rodzi się w Twojej głowie kolejne pytanie:
Jaki sprzęt kupić do ćwiczeń w domu?
Oczywiście w głównej mierze to zależy, czy chcesz przeważnie robić trening siłowy, interwałowy, czy też preferujesz jogę. Można by się tu długo rozwodzić jaki kupić sprzęt do ćwiczeń w domu. Jest to kwestia dość indywidualna, zależna od osobistych preferencji, możliwości finansowych, oraz dysponowanej, wolnej przestrzeni w mieszkaniu, czy też domu. Natomiast w większości przypadków przydadzą Ci się choć dwie rzeczy z trzech wymienionych poniżej:
Drążek do ćwiczeń
Jest to najbardziej oczywisty wybór wielu mężczyzn tych młodszych i starszych. Wraz z decyzją o rozpoczęciu treningów, bardzo często zaopatrują się przeważnie w zwykły drążek do podciągania. Dlaczego? Z trzech powodów:
- nie zajmuje dużo miejsca w domu,
- jest bardzo łatwy w montażu,
- można na nim zrobić naprawdę dobry i urozmaicony trening siłowy.
Tego typu sprzęt do treningu domowego coraz częściej wybierają również dziewczyny. W końcu panuje moda na ładne umięśnione ciało. Oczywiście na rynku jest dostępnych sporo różnych typów i modeli drążków do podciągania. Niektóre drążki posiadają również uchwyt na worek bokserski. Możesz więc po wykonanym treningu siłowym, zrobić wymagający, interwałowy trening bokserski i do woli spalać tkankę tłuszczową. Równocześnie jest to dobry sposób na zaoszczędzenie miejsca w domu – nie musisz szukać innej wolnej przestrzeni na zamieszczenie takiego worka.
Tak na dobrą sprawę, taki drążek do podciągania posłuży do budowania nie tylko bicepsów, ale także mięśni grzbietu, czy też brzucha. A wszystko to zależy od rodzaju i szerokości stosowanego chwytu do podciągania. Możesz również wykonywać na nim nie tylko podciągnięcia, ale także przyciąganie kolan do klatki piersiowej, tym samym dając wycisk mięśniom brzucha.
Jeżeli z biegiem czasu będziesz powiększać swoją siłownię domową i zdecydujesz się na zakup np.: gum oporowych do ćwiczeń, to będziesz mógł za pomocą tych gum, jak i drążka wykonywać ćwiczenia siłowe na dolne partie mięśniowe (po uprzednim zawiązaniu gumy do drążka).
Jak więc widzisz drążek do ćwiczeń to podstawowy przyrząd na start i całą Twoją przygodę z treningiem. Dodatkowo będzie Cię motywował do ćwiczeń za każdym razem, gdy tylko będziesz pod nim przechodził. Ani się nie obejrzysz, jak w ciągu dnia będziesz wykonywał wiele pojedynczych choćby podciągnięć, a Twoje mięśnie dostaną bodziec do rozwoju. I to wszystko bez wychodzenia z domu i przy małej ilości wolnego czasu :).
Roller do masażu
Brzmi dobrze? A może słyszałeś o automasażu mięśniowo – powięziowym? W wielkim skrócie, (by nie wdawać się w szczegóły, bo jest to temat na osobny artykuł) chodzi tu o wymasowanie spiętych miejsc, ich rozluźnienie, lepsze ukrwienie mięśnia. Wyobraź sobie: najpierw ćwiczysz na drążku, następnie robisz jeszcze parę serii na nogi. Czy nie byłoby miło po takim treningu wymasować mięśnie? Albo lepiej zadać pytanie: Czy nie byłoby dobrze wymasować potem mięśni? Dzięki temu możesz przyśpieszyć usuwanie szkodliwych metabolitów, które gromadzą się podczas treningu, tym samym zapewnić sobie szybszą regenerację mięśnia, czy też zmniejszyć ból związany z DOMS (tak zwanymi potocznie zakwasami).
No dobra, ale jak wygląda taki wałek fitness? A no właśnie tak, jak poniżej:
Przytoczmy jeszcze jedną sytuację. Wracasz po całym dniu pracy przed komputerem. Czujesz, że jesteś straszliwie spięty i obolały. Myślisz sobie „przydałby się masaż”. Bierzesz swój roller do masażu i już po 10 minutach czujesz się o wiele lepiej. Czy nie jest to dobra opcja? Tym sposobem możesz odpocząć, lub też usunąć napięcie z mięśni przed planowanym treningiem.
Taki wałek będzie nieodłącznym elementem każdego treningu, a nawet tego dnia bez treningu. Dlatego jeśli zadajesz sobie to pytanie: „jaki sprzęt do ćwiczeń w domu?” wałek fitness jest niewątpliwie na nie odpowiedzią. Mimo, że jego związek z treningiem jest tylko pośredni.
Mata do ćwiczeń w domu
To jedna z takich rzeczy, od której warto zacząć przygodę z domowym treningiem. Dywan nie zawsze się sprawdzi przy ćwiczeniach. Może przesuwać się przy naszych ruchach po podłodze i zwijać się pod stopami. Ćwiczenie zaś na samej śliskiej podłodze również ma wysoki stopień ryzyka kontuzji. Dobra mata do ćwiczeń w domu przede wszystkim zapewni Ci stabilność i komfort, uchroni przed kontuzją, a nawet wytłumi nieco drgania, gdy np.: skaczesz. Jeśli zamierzasz ćwiczyć na klęczkach (robić trening na pośladki), czy też robić brzuszki, to mata o odpowiedniej grubości uchroni Twoje kolana, kręgi przed bólem, a nawet sińcami. Na niej wygodnie Ci będzie praktykować jogę, pilates, jak również wykonywać trening siłowy z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Poza tym, co to za przyjemność kłaść się na zimnej i (nie oszukujmy się) niekiedy brudnej podłodze? Niech niepozamiatana podłoga nie będzie już dłużej wymówką od ćwiczeń. Mata również przyda się podczas rolowania, czyli automasażu.
Siłownia w domu od czego zacząć – podsumowanie:
Oczywiście można by wymienić jeszcze o wiele więcej różnego sprzętu do ćwiczeń w domu np.: hantle, taśmy oporowe, podpórki do pompek etc. Natomiast te trzy pozycje, nie tyle co są dobre na start, ale również dosyć przydatne podczas całej Twojej przygody z treningiem. Mając już te trzy rzeczy zrobisz kompleksowy trening wraz z rozluźnianiem po treningu. Podsumujmy więc dlaczego warto się zaopatrzyć w akurat te 3 rzeczy:
- Zajmują naprawdę mało miejsca.
- Montaż jest szybki, lub w ogóle nie musisz nic montować.
- Matę i roller do masażu łatwo jest schować (choćby pod łóżkiem).
- Roller przyda Ci się zarówno przed treningiem, po treningu, jak i w dzień bez treningu. Znacznie poprawi elastyczność Twoich mięśni, jak i Twoją mobilność, oraz samopoczucie.
- Ponadto rollowanie nie powinno trwać długo, tak więc łatwo będzie Ci się zmobilizować, by poświęcić te 10 minut na automasaż.
- Mata przyda Ci się prawie przy każdej sesji treningowej, będzie izolować od zimnej podłogi, wytłumi nieco drgania, znacznie poprawi komfort ćwiczeń.
- Drążek pozwoli Ci na wykonanie przyzwoitego treningu siłowego na górne parte mięśniowe. Po zakupieniu choćby 1 dodatkowego akcesoria (np. gumy oporowej), będziesz mógł również z jego pomocą zająć się mięśniami nóg, brzucha, pośladkami i wykonać kompleksowy trening siłowy.
- Widok drążka dodatkowo będzie Cię mobilizował do ćwiczeń.
- Znacznie poprawisz swoją sylwetkę!
Przekonałam Cię? Jeśli tak, to nie zwlekaj tylko poszukaj odpowiedniego dla siebie sprzętu. Mięśnie i lepsza sylwetka nie zrobią się same ;).