Jaki orbitrek kupić – 5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę!

0
61119

[Edit z dnia 26.05.2020r.] Poniżej znajdziesz starszy wpis, który od dłuższego czasu nie jest zmieniany, a świat orbitreków cały czas się zmienia i idzie do przodu.

Dlatego, jeśli rozważasz zakup orbitreka i poszukujesz:

 • konkretnej
 • aktualnej
 • i sprawdzonej wiedzy z zakresu doboru orbitreka

polecamy regularnie aktualizowany artykuł:

Jaki orbitrek do domu?

Możliwe, że to jedyny artykuł o orbitrekach jaki potrzebujesz przeczytać, aby wybrać dla siebie właściwy model 🙂

a poniżej archiwalny wpis sprzed 2 lat:

Chcesz kupić orbitreka, ale nie wiesz jak? Na co zwrócić uwagę i w ogóle od czego zacząć? A może wciąż się zastanawiasz, czy Ci się to opłaca? Czy treningi na orbitreku dadzą Ci jakieś efekty?

Jeżeli jesteś ciekawa jakich efektów możesz się spodziewać i chcesz poznać efekty innych osób, które ćwiczyły na orbitreku to kliknij tutaj: orbitrek efekty treningu. Natomiast w dalszej części tego artykułu przeczytasz o 5ciu rzeczach, na które musisz zwrócić uwagę przy zakupie orbitreka.

1. Jaki orbitrek kupić – rodzaj hamowania

Na początku zastanów się, jaki rodzaj hamowania powinien mieć Twój orbitrek. Są trzy. Mechaniczny, magnetyczny i elektromagnetyczny.

Orbitreki mechaniczne już trochę odchodzą w niepamięć. Co należy o nich wiedzieć? Z pewnością należą do tych najtańszych, tym samym ich żywotność będzie o wiele krótsza. Są również o wiele głośniejsze od orbitreków magnetycznych i elektromagnetycznych. Możesz też zapomnieć o programach treningowych. Więc jeśli chcesz coś solidnego i cichego, to nie zawracaj sobie nimi głowy.

Orbitrek magnetyczny jest o wiele cichszy od orbitreka mechanicznego, będzie również droższy (rozstaw cenowy jest całkiem spory). Znajdziesz modele, w których opór jest zmieniany za pomocą pokrętła, jak i również takie, gdzie zrobisz to na panelu komputera. Które z nich są lepsze? Poniższe zestawienie pomoże Ci odpowiedzieć na to pytanie:

Orbitrek magnetyczny z pokrętłem

 • Jest tańszy od orbitreka, w którym opór zmieniamy na panelu komputera
 • Możesz na nim ćwiczyć gdy nie ma prądu
 • Wyświetlacz jest na baterie
 • Jest tańszy
 • I mnie awaryjny
 • Brak programów treningowych

Orbitrek magnetyczny sterowany komputerem

 • Może mieć wiele programów treningowych
 • Wymaga podłączenia do prądu, aby mieć pełną funkcjonalność
 • Możesz ćwiczyć gdy nie ma prądu, lecz nie zmienisz wtedy obciążenia
 • Najczęściej kompatybilny z różnymi aplikacjami, będziesz mogła również podłączyć komórkę, czy tablet, słuchać swojej muzyki, a podczas treningu oglądać swoją trasę „biegając” np. po Rzymie dzięki mapom Google i Google Street View
 • Może być bardziej awaryjny

Jeżeli chcesz się im przyjrzeć dokładniej, to obydwa rodzaje znajdziesz tutaj: orbitreki magnetyczne.

Orbitrek elektromagnetyczny  należy do tych najdroższych. Czy jest wart tej większej ceny? Ten rodzaj hamowania cechuje się niską awaryjnością ze względu na brak części ruchomych w systemie hamującym. Jeżeli jesteś fanką różnych programów treningowych, to tutaj znajdziesz ich od groma. Będziesz miała również większą skalę oporów, a przejścia pomiędzy nimi będą bardziej płynne i szybsze. Natomiast bez prądu na nim nie poćwiczysz- nie będziesz miała żadnego oporu.

2. Orbitrek do domu, a szerokość rozstawu stóp, długość i wysokość kroku.

To bardzo ważne parametry. Ich odpowiedni dobór sprawi, że będzie Ci się przyjemnie ćwiczyć, a co najważniejsze – bezpiecznie!

Najlepiej jakby rozstaw stóp był jak najmniejszy – zbliżony do naturalnego. Niestety niewiele orbitreków może się pochwalić niewielką szerokością rozstawu stóp. 4cm to jest idealnie! 16 cm jest nieźle. Ważne, aby orbitrek nie generował u Ciebie „kaczego chodu”, przy którym Ty będziesz się chwiać na boki razem z maszyną. Dlaczego? Ponieważ może się to źle skończyć dla Twoich stawów, a orbitrek posłuży Ci znacznie krócej.

Długość kroku jest istotna, ponieważ jeżeli jesteś osobą wysoką, to źle będzie Ci się ćwiczyć na orbitreku, na którym musiałabyś robić drobne kroczki, a na dodatek uderzać kolanami w drążki z przodu. Tak samo z wysokością kroku – osoba niższa nie zrobi tak wysokiego kroku, jak ta wyższa.

Na co uważać? Na to, żeby trenażer eliptyczny nie zamienił się w steppera, ponieważ jest to szkodliwe dla kolan. Na dobrym sprzęcie Twoje bieganie czy chodzenie ma być jak najbardziej naturalne: mały rozstaw stóp i spłaszczony krok.

DOBRA RADA: Za nim się zdecydujesz na kupno konkretnego modelu przetestuj różne orbitreki również pod względem tych 3 wymienionych parametrów. Obecnie wiele modeli może się pochwalić regulacją długości, oraz wysokości kroku. Tym samym stają się bardziej uniwersalne (dla wyższych i niższych osób). Oczywiście przez to też są droższe, lecz nie warto zapłacić mniej i szkodzić swojemu organizmowi.

3. Jaki orbitrek wybrać? Z przednim, czy tylnim napędem?

Jak odróżnić orbitrek przednionapędowy od tylnio napędowego? W tylnim napędzie koło zamachowe i części hamujące znajdują się pomiędzy Twoimi nogami i płozami, na których kładziesz stopy. Natomiast w przednionapędowych to wszystko jest przed Tobą, a płozy są na prowadnicach i znajdują się za systemem hamującym. Ma to znaczący wpływ właśnie na szerokość rozstawu stóp. Przednionapędowe mają ten rozstaw najbardziej zbliżony do naturalnego – ok. 4cm. W tylnio napędowych trudniej jest znaleźć jak najmniejszy parametr Q. Orbitrek tylnio napędowy z rozstawem 16cm-20cm będzie w porządku, natomiast przy rozstawie powyżej 20cm pojawi się niewskazany kaczy chód.

Jakie są jeszcze wady i zalety przedniego i tylniego napędu?

Orbitrek z tylnim napędem

 • Jest tańszy od orbitreka z przednim napędem –do 4000zł można kupić przyzwoitą maszynę
 • Zajmuje mniej miejsca niż orbitrek z napędem przednim
 • Będziesz miała na nim duży rozstaw stóp
 • Krok będzie wyższy i uzależniony od średnicy koła zamachowego

Orbitrek z przednim napędem

 • Ma dobry parametr Q, rozstaw stóp jest zbliżony do naturalnego
 • Spłaszczony krok, wykonywany po torze eliptycznym zbliżony do naturalnego
 • Funkcjonalnością i jakością może być bliski maszynom komercyjnym
 • Zajmuje o wiele więcej miejsca niż orbitrek z tylnim napędem
 • Jest trudniejszy do naprawy
 • Dobre orbitreki z przednim napędem zaczynają się od 5000zł w górę

orbitrek-z-przednim-napedem-nordic-track-c7-5

Orbitrek z przednim napędem wygląda właśnie tak, jak na zdjęciu obok.

4. Budowa orbitreka

Zwróć uwagę z jakich materiałów wykonana jest upatrzona przez Ciebie maszyna. Jak wygląda jej rama – powinna być prosta i sztywna. Miej na uwadze, że niektóre funkcje orbitreka takie jak np.: bluetooth, czy też integracje z aplikacjami są dodawane kosztem jakości ramy. Sprawdź również, czy orbitrek nie chwieje się podczas ćwiczeń. Musisz również dopasować wielkość sprzętu pod siebie: swój wzrost i wagę. Ważne jest, abyś podczas ćwiczeń (jeżeli jesteś osobą wysoką) nie uderzała kolanami w przód trenażera.  Ustal również, jak wielki orbitrek będziesz mogła pomieścić u siebie w domu.

Koło zamachowe – nie sugeruj się krążącymi błędnymi informacjami, że im większa waga koła zamachowego, tym lepiej. Waga ta również powinna być dobrana pod Ciebie. Lekka i niska osoba będzie miała problem wprawić w ruch koło zamachowe powyżej 15 kg, jak i również nie będzie to korzystne dla jej stawów. Optymalna i uniwersalna waga koła zamachowego mieści się w przedziale 6-12kg.

UWAGA: zwróć uwagę czy podawana waga nie dotyczy wagi koła zamachowego w inercji, lub też całego systemu hamowania. Producenci niekiedy wykorzystują błędne przekonanie, że im wyższa waga tym lepiej i próbują dodać nieco wagi to tu, to tam w podawanych parametrach.

5. Jaki orbitrek kupić: programy treningowe i dodatkowe funkcje

Jeżeli jesteś fanką różnych bajerów w tym m.in. programów treningowych, to musisz wiedzieć, że często te różne dodatki powodują, że inne elementy w orbitreku są gorszej jakość. Tylko pomyśl – te wszystkie kabelki i porty muszą się gdzieś znajdować i przeprowadzane są przez ramę. Skoro są w środku ramy to musi być do nich jako taki dostęp (np. dla ewentualnej naprawy), co skutkuje tym, że rama może być gorszej jakości – cieńsza, krzywa, o gorszych spawach i ze słabymi złączeniami. Także nie daj sobie zmydlić oczu.

Orbitreki do 1000 zł nie będą miały tych programów, jednak nie oznacza to, że dzięki temu są dobrej jakości maszynami. W tym wszystkim musisz zapamiętać jedno: średnie orbitreki (pod względem jakości) mieszczą się w przedziale cenowym 2-4 tys zł. Powyżej 5-ciu tysięcy zł możesz kupić już naprawdę dobrej jakości maszynę, w której nie zabraknie Ci również programów treningowych i skali ustawianych oporów. Natomiast jeżeli przeznaczysz na trenażer eliptyczny budżet powyżej 7 tysięcy złotych, to będziesz mogła stać się szczęśliwą posiadaczką maszyny domowej na wagę maszyny komercyjnej: solidnej, z wieloma funkcjami i rozszerzoną gwarancją.

A więc jaki orbitrek kupić do domu?

Na początek ustal swój maksymalny budżet, wypisz na czym CI zależy, jakie wymiary powinien mieć twój orbitrek, oraz przetestuj parę maszyn. Wtedy z pewnością będzie Ci łatwiej wybrać ten odpowiedni dla Ciebie model pod względem jego funkcjonalności i Twojego dostępnego budżetu.

[Głosów:331    Średnia:2.6/5]
PODZIEL SIĘ

Pasjonatka zdrowego trybu życia. Dzień zaczyna od ćwiczeń i tak samo kończy :-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ