Jak leczyć hemoroidy?

0
1059
hemoroid

Hemoroidy to jedna z najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Coraz więcej Polaków skarży się z powodu tej dolegliwości.

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy to guzki krwawnicze, które występują w odbycie. Przyczyny powstawania hemoroidów to siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta czy zaparcia. Objawy mogą być różnorodne. To najczęściej świąd, krew na papierze toaletowym, ból czy uczucie niepełnego wypróżnienia. Nie należy ich lekceważyć, gdyż wczesne rozpoznanie daje szansę na skuteczne leczenie.

Jak leczyć hemoroidy?

Na początku można stosować leki na hemoroidy, które kupimy bez recepty w aptece. Do wyboru są różnego rodzaju maści, żele, czopki oraz leki doustne. Warto też sięgnąć po zioła. Konieczna jest również zmiana diety. Posiłki powinny być lekkostrawne, powinniśmy pić dużo wody mineralnej – minimum 2 litry dziennie, unikać jedzenia typu fast food, zrezygnować ze słodyczy i jedzenia w pośpiechu. Do diety warto włączyć kasze gruboziarniste, płatki zbożowe, otręby, owoce i owoce suszone.

Skuteczną metodą mogą być też nasiadówki przygotowane z naparów ziołowych, między innymi z kory dębu, rumianku, szałwii. Trzeba zadbać o odpowiednią higienę miejsc narażonych na hemoroidy.

Gdy odwiedzimy lekarza pierwszego kontaktu, na pewno doradzi skuteczny lek na hemoroidy. Może też skierować nas na badanie kolonoskopii, które polega na obejrzeniu wnętrza jelita grubego.

Osoby narażone na hemoroidy powinny pamiętać o ruchu fizycznym – ćwiczeniach, codziennych spacerach czy gimnastyce.

Gdy wszystkie przedstawione metody nie dają rezultatu, lekarz może zalecić leczenie inwazyjne. Jednym z zabiegów jest tzw. „gumkowanie”, które polega na założeniu na nasadę guzka specjalnej opaski. W wyniku tego guzek obumiera i odpada. Są też dostępne zabiegi polegające na zastrzykach w guzek i laseroterapia.

W najpoważniejszych przypadkach chirurg może skierować pacjenta na leczenie operacyjne. Po takim zabiegu może występować ból, mogą także dokuczać przejściowe krwawienia.

Z pewnością jednak lepiej zgłosić się do lekarza, który wypisze leki na hemoroidy niż czekać na leczenie operacyjne.

[Głosów:1    Średnia:2/5]
PODZIEL SIĘ

Pasjonatka zdrowego trybu życia. Dzień zaczyna od ćwiczeń i tak samo kończy :-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ