Po czym rozpoznać ugryzienie pająka

0
1464
pająk
fot: pixabay.com

Strach przed pająkami to najbardziej rozpowszechniony rodzaj fobii. Według statystyk niechęć do pająków jest nawet częstsza niż strach przed myszami. Osoby cierpiące na arachnofobię są w trudniejszej sytuacji niż te, które obawiają się gryzoni. O ile myszy są dość sporadycznymi lokatorami w naszych domach, o tyle z pająkami każdy z nas ma do czynienia dość często. 

Zobacz też: http://sekundaminuta.pl/jak-wyglada-ugryzienie-pajaka/

Pająki domowe

Pająki zamieszkują nasze domostwa, mimo regularnych porządków. Pająki możemy zauważyć prawie w każdym pomieszczeniu zarówno te mniejsze, jak i większe. Wiosną i latem, gdy częściej otwieramy ona i drzwi balkonowe częściej do naszych domów wchodzą grubsze osobniki z gatunku krzyżaków. Mimo że niegroźne, wprowadzają w przerażenie nawet rosłego mężczyznę. 

Najczęściej występującymi domowymi pająkami są kątniki. Mają długie chude nogi i zazwyczaj tworzą swoje pajęczyny w trudno dostępnych kątach pod sufitem. Są zupełnie niegroźne, jednak osoby z arachnofobią napawają strachem nawet te niepozorne okazy. Czy słusznie? Czy faktycznie są groźne i mogłyby ugryźć człowieka? 

Jak złagodzić ugryzienie

Okazuje się, że tak, choć należy tutaj zauważyć, że nie są to niebezpieczne dla nas ukąszenia. W Polsce nie mamy na szczęście jadowitych pająków, występujących naturalnie na wolności. Nie grozi nam więc śmierć wywołana jadem pająka. Mimo to takie ugryzienie, chociaż nie niesie za sobą poważnych konsekwencji, nie jest niczym przyjemnym ani dla dziecka, ani dla dorosłego.  Choć ukąszenie jest na ogół niewielkie, może być trochę bolesne. Zazwyczaj objawia się niewielkim zaczerwienieniem. Aby złagodzić nieprzyjemne uczucie, możemy posmarować to miejsce Fenistilem w maści, który łagodzi swędzenie. 

Ugryzienie pająka a alergia

Większa czujnością powinni się wykazać alergicy. W ich wypadku ugryzienie pająka może wywołać reakcje alergiczna, która czasem ma ostrzejszy przebieg. Należy się skonsultować z lekarzem, jeśli zauważymy dużą opuchliznę i inne nieswoiste objawy. Jeśli ukąszenia owadów często wywołują u nas uczulenie, warto od razu sięgnąć po doustny lek przeciwhistaminowy na przykład na bazie desloratyny. Wcześniej skonsultujmy to jednak z lekarzem, który ustali odpowiednie dawkowanie. 

Przeczytaj też: https://www.uroda.info.pl/jak-ujarzmic-krotkie-wlosy/

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ