Witamina D – jaki ma wpływ na nasz organizm?

0
1457

O witaminie D słyszał każdy. Jej działanie kojarzy nam się głównie z budową układu kostnego. Jednak ma ona znacznie szersze zastosowanie i powinna być przyjmowana regularnie. Będzie pomocna między innymi dla kobiet w ciąży, osób borykających się z cukrzycą a także dla alergików.

Niedobory

Niestety wielu Polaków ma problem z utrzymaniem odpowiedniego poziomu witaminy D. Co gorsza niektórzy nawet o tym nie wiedzą. Niedobór tego składnika wywołuje w naszym organizmie kilka objawów. Pierwszym z nich może być znaczne osłabienie mięśni. Zaobserwujemy ten fakt szczególnie podczas ćwiczeń, kiedy zadania które do tej pory nie sprawiały nam problemu, obecnie wydają się prawie niemożliwe do zrealizowania. Kolejna kwestia to znaczne pogorszenie nastroju. Okazuje się, że niedobór witaminy D może mieć wpływ na poziom przygnębienia. Zaniepokoić powinno nas także wysokie ciśnienie krwi, senność a nawet szybkość z jaką ulegamy nerwom.

Dlaczego warto?

Witamina D w znacznym stopniu wzmacnia nasz układ kostny. Jest także bardzo pomocna przy wchłanianiu wapnia. Dodatkowo poprawia ona także odporność organizmu. Wielu naukowców uważa także, że składnik ten jest bardzo istotny w profilaktyce nowotworowej. Posiada ona aktywne metabolity, a dobrze utrzymany poziom witaminy D ma szanse zahamować nagły rozwój komórek nowotworowych. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o tej witaminie? Otóż, gdy jej poziom jest za niski rośnie ryzyko zachorowania na cukrzycę. O jej przyjmowaniu muszą pamiętać również kobiety w ciąży. Ma ona bowiem ogromny wpływ na odpowiedni rozwój dziecka.

Przyjmowanie

Witamina D występuje między innymi w rybach i przetworach mlecznych. Niestety nie zawierają one pełnej dziennej dawki tej substancji. Dlatego należy pomyśleć o suplementacji. Na rynku znajdziemy mnóstwo produktów, które pomogą nam uzupełnić niedobór witaminy. Większość z nich jest w tabletkach, ale jeśli z jakichś powodów nie możemy lub nie lubimy ich łykać możemy kupić witaminę D w kroplach. Dzięki dozownikowi szybko odmierzymy niezbędną dawkę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Pasjonatka zdrowego trybu życia. Dzień zaczyna od ćwiczeń i tak samo kończy :-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ