Zadbaj o swoje ciało z witaminą D3

0
2704
witamina d3

Organizmy dziecka i dorosłego człowieka potrzebują niezbędnych witamin i minerałów. Pomagają one w prawidłowym funkcjonowaniu wszystkich narządów i komórek oraz umożliwiają pełnienie funkcji życiowych. W gronie wartościowych składników znajduje się cenna witamina D3. Niestety Polacy cierpią na jej niedobór, a wielu z nich, zwłaszcza zimą czy jesienią zapomina o jej suplementacji. Dowiedz się, dlaczego warto przywiązywać większą uwagę do niektórych witamin i gdzie ich szukać.

Gdzie występuje witamina D3 i skąd się bierze jej niedobór?

Wiele osób zastanawia się gdzie znaleźć poszczególne witaminy, zwłaszcza, że wydaje im się, że codzienna dieta bogata jest we wszystkie cenne składniki. Jednak to nie wystarczy. I tak właśnie jest z witaminą D3. Oprócz produktów spożywczych, takich jak ryby (łosoś, śledź, makrela, węgorz), mleko, sery i mięso, źródłem witaminy D3 jest także słońce. Warto zatem korzystać z pogody i gdy tylko zza chmur wyjadą pierwsze promienie – korzystać z kąpieli słonecznych. Niedobór tej witaminy bierze się w dużej mierze z tego, że za mało czasu przebywamy na świeżym powietrzu, a także nie przykładamy zbyt dużej wagi do codziennej diety, zarówno jeśli chodzi o wybór produktów, jak i sposób ich przetworzenia. Obróbka cieplna, taka jak smażenie czy długie pieczenie wytrąca cenne składniki. Warto zatem nieco zmodyfikować dotychczasową dietę, zwłaszcza wiosną, latem czy jesienią, kiedy dostępne są świeże produkty doskonałej jakości, a także na stałe włączyć do swojej codzienności aktywność na powietrzu. W przypadku znacznych niedoborów, niezbędna może okazać się suplementacja – https://www.apteka-melissa.pl/grupa/witamina-d3.html – prowadzona czasowo i najlepiej, pod kontrolą lekarza.

 

Witamina D3 dla dzieci i dorosłych

Witamina D3 jest ważna nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. O ile w tym drugim przypadku zwykle nie jest potrzebna suplementacja, tak w przypadku dorosłych, niekiedy jest ona niezbędna do utrzymania jej optymalnego poziomu. Ten jednak nie jest odgórnie ustalony i zależy od indywidualnego zapotrzebowania organizmu. Jest to o tyle ważne, że szkodliwy wpływ ma zarówno jej niedobór, jak i nadmiar. Niedobór może powodować zaburzenia widzenia, bezsenność, biegunkę czy bóle kostno-stawowe. U niemowląt natomiast – opóźnia zrastanie ciemiączka, przyczynia się do także rozmiękania kości. Nadmiar natomiast skutkuje nadmiernym poceniem się, brakiem apetytu, wymiotami, świądem, bólem głowy i oczu, a w dłuższym czasie wpływa także na pracę serca i układu nerwowego.

Witamina D3 to cenny składnik, który przyjmowany w odpowiedniej, zgodnej z zaleceniami lub indywidualnymi potrzebami dawce korzystnie wpływa na tworzenie w organizmie naturalnych antybiotyków, wspomaga układy odpornościowy, kostno-stawowy i oddechowy. Warto zatem zadbać o dostarczenie tej witaminy, korzystając nie tylko z nowoczesnych farmaceutyków czy wspaniałych produktów spożywczych, ale także z każdego promienia słońca, który dociera do naszego kawałka ziemi.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Pasjonatka zdrowego trybu życia. Dzień zaczyna od ćwiczeń i tak samo kończy :-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ