Zawód protetyka

0
1691

Do głównych zadań protetyka należy naprawa oraz wytwór aparatów ortodontycznych a także protez zębowych. Jego praca jest stale związana z dentystą i bez jego zgody nie jest możliwe wykonanie protezy. Praca ta wymaga niebywałej cierpliwości, dokładności i koncentracji.

Praca protetyka

W swej pracowni protetycznej protetyk zajmuje się przygotowaniem od samych podstaw protez i aparatów ortodontycznych, które pacjent zakłada następnie aby skorygować zgryz. Praca ta ma charakter indywidualny. Materiały są ceramiczne i to ich używa najczęściej. Z kolei elementy sztuczne i metalowe podlegają obróbce za pomocą narzędzi. Protetyk nie ma bezpośredniego kontaktu z klientami i pracuje często na zlecenie dentysty, który towarzyszy protetykowi często przy odlewach. Bez usług protetyka stomatolog nie mógłby prowadzić swoich usług w pełni, więc jego praca jest tutaj bardzo ważna.

Wymagania

Protetyk musi cechować się dobrą ostrością wzroku oraz zdolnością do rozróżniania barw. Musi ponadto posiadać wyjątkową zręczność manualną, bez której wykonywanie protez i aparatów nie jest możliwe. Praca ta jest niezwykle monotonna, do czego protetyk musi się dostosować. Jeśli szukamy wyspecjalizowanego stomatologa i protetyka, internetowa strona www.medycynaistomatologia.pl/protetyka-lodz pomoże nam rozwiązać ten problem. Klinika ta zapewnia opiekę medyczną na najwyższym poziomie.

Dynamiczny rozwój przemysłu

Wraz z rozwojem materiałoznawstwa, jak i przemysłu, swój rozwój przeżyła także protetyka. Materiały pochodzenia zwierzęcego zostały wycofane, a na ich miejsce wskoczyły materiały syntetyczne. Wszystko to poprawiło funkcjonalność protetyka, jak i estetykę jego pracy. Dobry protetyk powinien cechować się wiedzą, doświadczeniem i kompetencją, aby wykonać protezę jak i aparat z dbałością o każdy szczegół. Protezy zębowe możemy wykonać w wielu klinikach stomatologicznych. Możliwe są protezy na zasuwy, jak i korony czy mosty porcelanowe. Odlew musi być idealny i nie może uwierać pacjenta, za co z kolei odpowiada stomatolog.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Pasjonatka zdrowego trybu życia. Dzień zaczyna od ćwiczeń i tak samo kończy :-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ