Psycholog sportu, czyli wsparcie dla sporowców

0
996
Psycholog sportu

Każdy z nas niekiedy potrzebuje wsparcia. Życie każdego człowieka jest spiralą wzlotów i upadków. Najważniejsze jednak, aby z odpowiednią pomocą walczyć dalej. Jest wiele czynników, które sprawiają, że czujemy się gorzej. Życie w ciągłej presji, pogoni za idealnym wyglądem i pieniędzmi może być przytłaczające. Jest grupa szczególna, która bardzo często narażana jest na stres i ogromną presję. Sportowcy to grupa osób wykonujących jakiś wysiłek fizyczny, a oprócz ładnych uśmiechów, nagród, kibiców, wiwatów i gratulacji po drugiej stronie medalu jest ogrom emocji. Psychologia sportu jest swego rodzaju odpowiedzią na ten problem.

Czym właściwie jest psychologia sportu i jakie ma podstawowe zadania?

Psychologia sportu używa teorii, odpowiednich zasad i schematów stosowanych w psychologii, aby pomóc sportowcom w poprawianiu ich wyników, wzmocnieniu siły wewnętrznej i wzniesieniu ich rozwój osobistego na wyżyny możliwości. Zadaniem każdego psychologa jest pomoc. Psycholog sportowy nie tylko pomaga w kryzysie, ale również zapobiega temu co mogłoby stać się sytuacją negatywną. Wielu sportowców osobiście przyznaje, że niekiedy kluczową rolą jest psychika. Dzięki psychologowi sportowiec uczy się wyznaczania swoich realnych priorytetów, osiągania najwyższego skupienia oraz pokazuje w jaki sposób komunikować się z trenerem i swoją drużyną, która w sporcie zespołowym odgrywa kluczową rolę.

Psycholog sportowy jako nauczyciel prostego stwierdzenia – ciało harmonizuje się z umysłem.

Od sportowca wymaga się bardzo wiele i oprócz umiejętności związanych z konkretnym sportem ciągnie się lista innych predyspozycji. Niektóre punkty z tej listy są zdolnością nabytą, której da się nauczyć na przykład kontrola, samodyscyplina oraz pewność siebie. Ważna w sporcie i treningach jest kontrola. Zawodnik musi mieć w sobie ogromne pokłady samokontroli. Dlaczego? Sprawa wygląda jasno – wszystkie kumulujące się emocje mogą przerodzić się w coś niebezpiecznego, a nawet agresywnego. To kolejny problem, który jest trenowany z psychologiem. Członkowie tej grupy cenią sobie mentalne wsparcie jakie dostają od psychologów sportowych, a jednak nadal nie wszyscy korzystają z tej opcji. To jednak nie przekreśla szans na sukces, kontrolę, pewność siebie, komunikatywność czy realizm postawionych celów. Istnieje wielu sportowców posługujących się takim wsparciem, a mowa tutaj na przykład o całej kadrze siatkarzy zdobywających Mistrzostwo Świata lub Adamie Małyszu w szczycie swojej kariery. Są też tacy, którzy wcale nie korzystają z takowej możliwości, a radzą sobie równie dobrze. Wszystko tutaj staje się kwestia indywidualną i nie ma w tym konkretyzujących zależności, w końcu każdy człowiek jest inny, posiada inną historię, wyjątkowy charakter oraz doświadczenie. Należy pamiętać, że przyjmowanie pomocy od psychologa nie jest synonimem słabości oraz ogromnej świadomości, a emocje, które towarzyszą nie tylko sportowcom są naturalne. Zjawiskiem bardzo pozytywnym, z dobrymi konsekwencjami byłoby zdobycie popularności dla tego zawodu i wsparcia mentalnego, który oferuje.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

Pasjonatka zdrowego trybu życia. Dzień zaczyna od ćwiczeń i tak samo kończy :-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ