Aromaterapia – co warto o niej wiedzieć?

0
650
Aromaterapia

Pachną, koją zmysły, odprężają, a nawet wspomagają leczenie rozmaitych schorzeń. Olejki eteryczne lub zapachowe to produkty używane w aromaterapii. Dziedzinie nazywanej także aromatoterapią, która znana jest od dawna. Jakie korzyści przynosi stosowanie olejków eterycznych i zapachowych?

Gałąź medycyny alternatywnej

Aromatoterapia należy do gałęzi medycyny alternatywnej. Jest to metoda leczenia polegająca na wprowadzaniu do organizmu naturalnych olejków poprzez skórę, błony śluzowe i drogi oddechowe. Okazuje się bowiem, że olejki pozyskiwane z roślin mają mnóstwo cennych właściwości, a dodatkowo ich zapachy działają kojąco na zmysły.

W lecznictwie olejki eteryczne zagościły już w starożytności. Dawno temu uchodziły za symbol bogactwa. Najpierw stosowane do balsamowania zwłok, jako kadzidła i afrodyzjaki. Później w leczeniu rozmaitych schorzeń. Na jakiś czas zapomniano o nich, ale doczekały się przełomowego momentu – na początku XX wieku. Wtedy to pomału rozpoczęto badania nad właściwościami, możliwościami i sposobem działania rozmaitych olejków eterycznych, w pierwszej kolejności badając olejek lawendowy.

Dziś mamy do czynienia z naturalnymi olejkami roślinnymi, które nadają się do zastosowania celem wspomagania złożonych procesów leczniczych, a nawet do bezpośredniego leczenia.

Skład olejków eterycznych

Olejki eteryczne, czyli substancje wonne, pochodzą z roślin aromatycznych. Otrzymuje się je głównie poprzez destylację wodną bądź wyciskanie mechaniczne. To właśnie sposób pozyskiwania, a także ilość surowca, który jest potrzebny do uzyskania finalnego produktu, determinują ceny olejków eterycznych. Znaczenie ma ponadto ich skład. Najlepsze są w 100% czyste, naturalne olejki, nie posiadające w składzie żadnych domieszek i syntetycznych dodatków. Odpowiednie pod względem jakości produkty do aromatoterapii można znaleźć w sklepie Evital.

W jednym olejku może się znajdować kilka lub kilkanaście związków chemicznych, różnych pod względem stężenia i właściwości. Eteryczne olejki to bowiem wieloskładnikowe mieszaniny, wśród których wyróżnia się związki monoterpenowe i seskwiterpenowe oraz ich pochodne.

Korzyści ze stosowania

Olejki eteryczne, np. lawendowy i jaśminowy, mogą wspomagać leczenie depresji. Związki aromatyczne obecne w olejkach rozluźniają i działają relaksująco. Olejki cytrynowy lub lawendowy doskonale koją nerwy. W bólach głowy sprawdzają się związki lotne zawarcie w mięcie, drzewie sandałowym i rozmarynie. W zaśnięciu pomaga jaśmin, róża i rumianek, natomiast układ odpornościowy pobudzają olejki bazujące na mięcie, oregano i cynamonie. W chorobach skóry sprawdzają się dzika róża i rokitnik, zaś w problemach trawiennych może pomóc koper, rumianek oraz szałwia.

Mamy do wyboru ogrom olejków eterycznych oraz zapachowych, które świetnie nadają się do aromatoterapii. Już sam aromat przyjemnie działa na zmysły, koi i odpręża, a właściwości poszczególnych związków lotnych mają znaczenie dla wspomagania leczenia szerokiej palety schorzeń i najczęstszych dolegliwości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

Pasjonatka zdrowego trybu życia. Dzień zaczyna od ćwiczeń i tak samo kończy :-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ