Każdy zdecydowany na zrobienie prawa jazdy musi przejść obowiązkowe badania lekarskie. Jest to unormowane w stosownych przepisach prawa oraz zarządzeniach Ministra Transportu. Badania kierowców realizowane są przez specjalne gabinety, a wizyta w nich poprzedza stworzenie profilu kierowcy oraz zapisanie się na kurs prawa jazdy.
Co jest potrzebne i jak przebiega badanie kierowców?
Samo badanie nie odbiega zasadniczo od tego, jak wygląda klasyczne badanie lekarskie w przychodni rejonowej. Osoba zainteresowana badaniem powinna zapisać się uprzednio w dogodnym dla siebie terminie. Samo badanie zajmuje do 20 minut i składa się z badania przedmiotowego oraz podmiotowego. W ramach badania podmiotowego, czyli wywiadu ustalane są ewentualne przeciwwskazania dla prowadzenia pojazdów mechanicznych. W badaniu przedmiotowym bada się ostrość wzroku, zdolność do odróżniania barw, słuch, a niekiedy przeprowadza się dodatkowe badanie neurologiczne.
Osoby z cukrzycą, padaczką oraz innymi chorobami przewlekłymi przed badaniem powinny odbyć stosowne konsultacje u lekarzy specjalistów z uzyskaniem odpowiednich zaświadczeń. W ich przypadku przebieg badań zasadniczo się nie różni od osób zdrowych.
Po badaniu lekarz wydaje stosowne orzeczenie, które jest potrzebne dla założenia profilu kierowcy w starostwie powiatowym oraz zapisania się na kurs jazdy i egzaminy. Po więcej informacji warto odwiedzić: badania-kierowcow.warszawa.pl. Jest to bardzo cenne źródło wiadomości na temat badań lekarskich, potrzebnych do prawa jazdy.