Biegi terenowe – wspaniała przygoda, którą warto przeżyć

0
1078
Biegi terenowe

Bieganie od lat uważane jest za jedną z najbardziej popularnych dyscyplin sportowych. Bez względu na to, czy decydujemy się na nie ze względów zdrowotnych, planujemy zrzucić kilka zbędnych kilogramów, czy poprawić kondycję – jest jedną z tych aktywności, która pozytywnie uzależnia. Tym, co wyróżnia biegaczy, jest ich determinacja i chęć pokonywania wszelkich barier i dążenia do nowych celów, dlatego trening na świeżym powietrzu w otoczeniu natury to doskonały sposób na eksplorowanie świata, przełamywanie schematów i nieustanne podnoszenie poprzeczki wyzwań.

Co warto wiedzieć o biegach terenowych?

Bieganie w głównej mierze oparte jest na wytrzymałości organizmu. Podbiegi, wzniesienia, czy nierównomierne podłoże wymagają jednak nieco innego rozplanowania sił niż w przypadku klasycznego biegu po torze czy mieście. W bieganiu terenowym ogromną rolę odgrywa psychika, która powinna skłonić biegacza do racjonalnych przemyśleń na temat trasy. Nierównomierne odcinki, np. górskie, wymagają często oszczędności energii i jej odpowiedniego rozplanowania, dlatego nie należy robić nic ponad swoje siły czy za wszelką cenę. Częścią biegów w terenie jest planowanie całościowe trasy, które powinno zakładać elementy takie jak właściwe nawodnienie czy nawet marsz. Wbrew pozorom nie świadczy to o słabości, a o inteligentnym podejściu do tematu.

Z uwagi na to, że biegi terenowe odbywają się zazwyczaj w lasach, na polanach, czy w górach, naturalne jest, że zmiany ukształtowania terenu wywołają przyspieszony puls nawet u najbardziej wprawnego lekkoatlety. Najważniejsze jest umiejętne panowanie nad oddechem – zaleca się zachowanie umiarkowanego tempa – takiego, aby móc swobodnie rozmawiać. Zbyt szybki start, czy przyspieszenia na prostych odcinkach na początku trasy, mogą nadmiernie obciążyć organizm, w wyniku czego pojawi się spadek wytrzymałości w wymagających podejściach.

Cała prawda o zawodach OCR

Biegi zwane potocznie OCR to odpowiedź na potrzebę nowych wyzwań. Ich nazwa nawiązuje do biegów z przeszkodami i na tym głównie polega ich idea. Wśród najbardziej popularnych imprez wyróżnić można cykl Runmagedon, Spartan Race, czy Barbarian Race, które idealnie obrazują klimat tejże aktywności. To wydarzenie dla osób, dla których bieganie to za mało, dlatego trasy wzbogacone są rozmaitymi przeszkodami, takimi jak ścianka wspinaczkowa, wieszane w różnych konfiguracjach liny i kółka, czy choćby równoważnie. Tor wymaga zazwyczaj od startujących siły, wytrzymałości, równowagi i gibkości, które są weryfikowane podczas czołgania się, pionowego wspinania na linę czy kilkumetrową siatkę typu „vertical cargo”. Innymi przeszkodami, które napotkamy na zawodach OCR, jest rzut, np. włócznią, czy podciąganie ciężaru, np. obciążonego worka na linie. Wszystkie te zadania wymagają nie tylko dużej sprawności, ale i odpowiedniej techniki.

W Polsce na przestrzeni lat powstało kilka klubów i stowarzyszeń, które zrzeszają sympatyków biegów połączonych z pokonywaniem przeszkód. Trening nie polega wyłącznie na bieganiu w terenie, ale często oparty jest na zajęciach typu cross fit czy kalistenice, które pomagają rozwinąć umiejętności niezbędne do rywalizacji w zawodach OCR. A jest o co walczyć – organizatorzy za udział w zlotach przewidują atrakcyjne nagrody. Choć to nie one, a satysfakcja, która pojawia się po ukończeniu tych niezwykle wymagających i absorbujących spotkaniach, jest najważniejsza.

Szukasz nowych wyzwań, a może potrzebujesz odpowiedniego oraz wytrzymałego sprzętu? Sprawdź sklep dla zaawansowanych biegaczy sklepNapieraj.pl i wybierz asortyment, któremu zaufali zawodowcy i profesjonaliści!

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Pasjonatka zdrowego trybu życia. Dzień zaczyna od ćwiczeń i tak samo kończy :-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ