Budowa kołdry sensorycznej

0
2986

Kołdra obciążeniowa, inaczej nazywana kołdrą sensoryczną, jest jednym z podstawowych sprzętów medycznych stosowanych przy leczeniu sensorycznym. Jej działanie opiera się na wywieraniu silnego nacisku na powierzchnię ciała, jaki oddziałuje także na układ nerwowy, stymulując jego pracę. Dlatego szczególne znaczenie ma budowa i wygląd kołdry sensorycznej.

Rozmiar kołdry obciążeniowej

Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na skuteczność działania kołdry obciążeniowej, jest jej wielkość, ponieważ powinna być ona idealnie dobrana do wzrostu i masy pacjenta. Kołdry obciążeniowe występują zatem w standardowych rozmiarach, jednak specjalistyczne firmy takie jak Senso- Rex oferują także swoim klientom możliwość wykonania pierzyny pod wymiar.

Budowa kołdry obciążeniowej

Kołdra obciążeniowa składa się ze specjalnego wypełnienia oraz poszewki, która zazwyczaj jest taka sama jak w przypadku tradycyjnych kołder.

kołdra sensoryczna
kołdra sensoryczna

Wnętrze niektórych kołder sensorycznych jest wypełnione licznymi, małymi woreczkami, które łatwo wymienić. Inne ich typy nie mają oddzielnych części, ale przypominają normalne pierzyny. Wewnątrz woreczków (lub kołdry) znajdują się drobne szklane kulki albo naturalny żwirek, którego wielkość nie zagraża korzystającemu z niej pacjentowi.

Waga kołdry obciążeniowej

Z racji tego, że ten specjalistyczny wyrób medyczny składa się z wielu ciężkich elementów, to ma on znaczą wagę. Zazwyczaj kołdra sensoryczna waży kilka kilogramów. Dlatego też ważny jest jej odpowiedni dobór do każdego pacjenta indywidualnie. Na przykład, podczas gdy kołdra dla małego dziecka powinna mieć maksymalnie 2 kilogramy, to już okrycie dla nieco starszego dziecka powinno ważyć od 10 do 15% wagi jego ciała. Nie ma także uniwersalnej wartości ciężaru, jaki najlepiej wpłynie na osobę dorosłą.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Pasjonatka zdrowego trybu życia. Dzień zaczyna od ćwiczeń i tak samo kończy :-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ