Czym jest dieta ketogeniczna?

0
1114
Czym jest dieta ketogeniczna

Na dietę ketogeniczną przechodzi obecnie coraz więcej osób. Czym jednak jest tego typu dieta?

Dieta ketogeniczna, inaczej dieta keto, jest jedną z nowszych diet, której głównym celem jest powrót do przeszłości, a dokładnie naśladowanie takiego stylu odżywiania się, który towarzyszył człowiekowi pierwotnemu.

W przeszłości człowiek stosował całkowicie inną dietę niż obecnie. Nie spożywał tak wielu produktów przetworzonych, a w jego menu nie było tak dużo węglowodanów, na przykład z pieczywa czy makaronów.

Jakie są zatem główne założenia diety keto? Jakie są jej najważniejsze zalety? Jak można ją rozpocząć?

Na czym polega dieta keto?

W diecie ketogenicznej chodzi przede wszystkim o zmniejszenie ilości węglowodanów, przy jednoczesnym podwyższeniu ilości spożywanych białek i tłuszczów. Węglowodanów nie eliminuje się jednak całkowicie – są one dostarczane do organizmu głównie z pomocą zielonych warzyw oraz wybranych typów owoców.

Podczas stosowania diety keto dochodzi do zjawiska ketozy – organizm przestaje czerpać wtedy energię z cukrów, natomiast zaczyna spalać ciała ketonowe – tłuszcze. W efekcie możliwe jest zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej, uczucia senności po posiłkach, a także redukcja ryzyka cukrzycy typu 2.

Co daje dieta ketogeniczna?

Główne korzyści z diety ketogenicznej to m.in.:

  • zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej,
  • obniżenie opuchlizny wodnej,
  • pozbycie się częstego przemęczenia,
  • zmniejszenie uczucia głodu,
  • wysoki poziom energii przez cały dzień,
  • większa jasność umysłu,
  • wspomaganie leczenia wielu chorób, na przykład cukrzycy, stwardnienia rozsianego, choroby Alzheimera, autyzmu, ADHD.

Jak przejść na dietę ketogeniczną?

Dieta ketogeniczna może być trudna dla osób, które nigdy wcześniej nie stosowały żadnych diet. Warto zatem skorzystać z pomocy dietetyka, który zna się na rzeczy. Usługi w tym zakresie oferuje między innymi Dawid Woźniakowski – dietetyk z wieloletnim doświadczeniem, który prowadzi dla swoich klientów także konsultacje dietetyczne on-line.

Więcej informacji o diecie keto można uzyskać także na jego stronie internetowej pod adresem: https://dawidwozniakowski.pl/keto/dieta-ketogeniczna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

Pasjonatka zdrowego trybu życia. Dzień zaczyna od ćwiczeń i tak samo kończy :-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ