Chleb bezglutenowy to wypiek, do którego wykorzystuje się inne produkty niż ziarna zbóż, które zawierają gluten. Jest to niezwykle ważny element diety osób chorujących na nietolerancję lub celiakię.
Co to jest gluten?
Czym tak właściwie jest gluten? Gluten to białko, które występuje w ziarnach zbóż, z których wytwarzane jest pieczywo, czyli z pszenicy, jęczmienia czy żyta. Coraz częściej mówi się o nietolerancji glutenu – może ona występować w przypadku niektórych chorób bądź jako trwała nietolerancja glutenu, czyli celiakia. W przypadku tych zaburzeń osoba chora musi wprowadzić wiele zmian do swojej codziennej diety. Zmiana ta dotyczy przede wszystkim pieczywa, zwykły chleb należy zmienić na chleb bezglutenowy.
Chleby bezglutenowe w diecie osób chorych
Objawy celiakii bywają bardzo uciążliwe dla osoby chorej. Sama diagnoza schorzenia nie jest najłatwiejsza – lekarze opierają się na ocenie objawów, badań histopatologicznych błony śluzowej jelita cienkiego oraz badań serologicznych. Do najczęstszych objawów należy biegunka, wzdęcia, utrata wagi oraz anemia, co jest spowodowane nawet spożywaniem niewielkiej ilości glutenu. U takich osób leczenie polega między innymi na stosowaniu odpowiedniej diety, z której wyklucza się produkty z glutenem, czyli na przykład należy spożywać chleb bez pszenicy czy innych zbóż, gdyż taki produkt powoduje nieprzyjemne i męczące objawy. Warto zauważyć, że spożywanie nawet niewielkiej ilości zbóż w przypadku celiakii może powodować zmiany morfologiczne w jelitach.
Chleby bezglutenowe – jakich nie zawierają składników?
Chleb bezgluten jest oznaczony na opakowaniu symbolem przekreślonego kłosa, co oznacza, że nie zawiera zbóż, które zawierają gluten, czyli jest to chleb bez pszenicy oraz jej odmian (orkisz, durum, kamut), jęczmienia i żyta. Chleb bezgluten w swoim składzie nie posiada również kasz, takich jak kasza manna, kasza jęczmienna mazurska, perłowa i pęczak. Ponadto nie zawiera otrąb z wymienionych zbóż.
Jak rozpoznać, że chleb bezgluten?
Chleb, który nie zawiera glutenu, jest oznaczony specjalnym znakiem, który przedstawia przekreślony kłos. Takie oznakowanie można spotkać również na innych produktach, na przykład płatkach śniadaniowych czy słodyczach i nie tylko. Odpowiednio oznakowany wypiek to gwarancja bezpieczeństwa nie wprowadzenia przez przypadek glutenu do swojej diety, co może wywołać nieprzyjemne dolegliwości. Podczas zakupu takiego chleba warto zwrócić uwagę na skład i wybierać produkty pozbawione konserwantów czy chemicznych substancji. Warto sięgać również po produkty ekologiczne.
Jaki skład mają chleby bezglutenowe?
Gluten jest istotny w piekarnictwie – ceni się go przede wszystkim za właściwości sklejające oraz spajające. Przygotowanie wypieku bez glutenu stanowi wyzwanie. Do przygotowania takiego chleba stosuje się zboża oraz nasiona traw, takie jak kukurydza, ryż, proso, gryka, amarantus, maniok, komosa ryżowa czy sorgo. Na bazie tych składników może być zrobiony również zakwas.
Gdzie kupić chleb bez glutenu?
Chleb pozbawiony glutenu lub chleb bez pszenicy (ale nie bez całego glutenu) można zakupić w miejscach z ekologiczną żywnością, takich jak sklep ze zdrową żywnością organic24.pl, które w swojej ofercie posiadają wyłącznie BIO produkty bez szkodliwych substancji, które mogą negatywnie wpłynąć na organizm ludzki.