Dieta ketogeniczna czy paleolityczna? Porównujemy dwa hity branży dietetycznej

0
1253
Dieta ketogeniczna czy paleolityczna? Porównujemy dwa hity branży dietetycznej

Czy dieta ketogeniczna (keto) i dieta paleolityczna (paleo) to synonimiczne nazwy tego samego sposobu odżywiania? W rzeczywistości są to dwa różne nurty w dietetyce, które łączą wspólne cechy i produkty wspomagające proces odchudzania, w istocie jednak mają odmienne założenia i ostateczny wpływ na zdrowie. Czym różni się dieta keto i dieta paleo oraz jakie są między nimi podobieństwa?

Dieta ketogeniczna – czym jest i jakie korzyści przynosi?

Omówienie czym jest dieta ketogeniczna należy rozpocząć od wyjaśnienia, skąd organizm pobiera energię. Ludzkie ciało czerpie ją z glukozy i tłuszczu, dlatego potrzebuje m.in. węglowodanów. Założeniem tej diety jest wyeliminowanie węglowodanów z jadłospisu i zmuszenie organizmu do korzystania z drugiego źródła energii, czyli tłuszczów, a tym samym do spalania zmagazynowanego tłuszczu w organizmie. Proces ten nazywa się ketozą i stąd pochodzi nazwa diety ketogenicznej. Właśnie dlatego dieta keto w 70% opiera się na produktach tłuszczowych. Efekty, jakie ma przynosić, to redukcja tkanki tłuszczowej. Dowiedziono również, że sprzyja ona osobom chorym na cukrzycę typu 2, wspomaga układ krążenia i układ neurologiczny, poprawia pamięć i przyczynia się do ogólnej poprawy kondycji zdrowia.

Produkty w diecie keto + przykładowe posiłki

Dieta ketogeniczna

Produkty dozwolone w diecie ketogenicznej, to głównie mięsa (szczególnie wołowina), tłuste ryby, jajka, sery, jogurty, awokado, jagody, warzywa niskoskrobiowe, a także orzechy i nasiona. Propozycją posiłku może być śniadanie składające się z gotowanych jajek i bekonu. Obiad stanowić może łosoś z dodatkiem brukselki lub szparagów. Hitem diety ketogenicznej są burgery bez bułki, za to przekładane sałatą i pomidorem lub plackami kokosowymi. Dieta keto wyklucza z kole produkty o wysokim indeksie glikemicznym, owoce, oraz alkohol.

Na czym polega dieta paleo i jakie efekty zapewnia?

Dieta paleo polega na… jedzeniu jak jaskiniowiec. Zasady diety paleolitycznej opierają się na pożywieniu pierwszych ludzi z epoki paleozoicznej (okres sprzed 10 tys. lat), czyli tego, co upolowali lub zebrali. W tej diecie nie ma miejsca na produkty mleczne i zbożowe, zatem potrzebne dla organizmu błonnik oraz białko czerpie z produktów roślinnych i mięsa. Jadłospis pozbawiony jest również cukrów prostych, zatem organizm pobiera energię głównie z tłuszczów. Celem diety paleo jest wyeliminowanie żywności przetworzonej, która odpowiada za choroby cywilizacyjne, takie jak otyłość, cukrzyca czy choroby mięśnia sercowego. Pozostałe korzyści to utrata masy ciała, oczyszczenie organizmu z toksyn, wsparcie pracy jelit, obniżenie ciśnienia i kontrola glikemiczna.

Produkty w diecie paleo + przykładowe posiłki

dieta paleo

Zwolennicy diety paleo doceniają ją za jej prostotę. Jadłospis składa się głównie z nieprzetworzonego mięsa, jajek, owoców, warzyw, orzechów i nasion. Dozwolone są produkty zawierające tzw. zdrowe tłuszcze, czyli awokado, olej kokosowy, oleje z orzechów i oliwa z oliwek. Niedozwolone są produkty zbożowe (pieczywo, makarony), słodycze, alkohol i przetwory mleczne (jogurty, sery). Przykładowe dania w diecie paleo to: porcja grillowanej wołowiny oraz surówka z marchewki i jabłka; sałatka z tuńczykiem, cebulą, pomidorem i szczypiorkiem; warzywa i mięsa gotowane na parze; owoce, orzechy i nasiona jako przekąski.

Porównanie diety keto i paleo – podobieństwa i różnice

Obie diety, keto i paleo, łączy niska zawartość węglowodanów prostych i zastąpienie ich węglowodanami złożonymi pochodzących od roślin oraz duża ilość zdrowych tłuszczy (orzechy, awokado, nierafinowane oleje). Nic więc dziwnego, że często są ze sobą porównywane. Kolejnym elementem wspólnym jest spożywanie dużej ilości mięsa, które stanowi źródło białka. Na tym jednak kończą się podobieństwa.

Różnice między dietami polegają przede wszystkim na podejściu do sposobu żywienia: dieta keto skupia się na tłuszczach jako głównym składniku; dieta paleo opiera się na odrzuceniu przetworzonej żywności. Dieta ketogeniczna zezwala na jedzenie nabiału, co nie zgadza się z ideą diety paleo. Z kolei dieta keto jest uboga w owoce i warzywa, dozwolone są jedynie rośliny liściaste i ubogie w skrobię, natomiast dieta paleo nie ogranicza żadnych warzyw i owoców. Skuteczność diety keto można zweryfikować badaniem krwi, które może wykazać zajście procesu ketozy (w badaniu powinna wyjść obecność ketonów). Dieta paleo nie jest w żaden sposób mierzalna, można ją kontrolować jedynie poprzez przestrzeganie właściwych zasad żywienia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Pasjonatka zdrowego trybu życia. Dzień zaczyna od ćwiczeń i tak samo kończy :-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ