Czym jest extruzja łąkotki?

0
1714
Czym jest extruzja łąkotki

Skomplikowane i zawiłe, a często niezrozumiałe dla pacjentów nazwy chorób i schorzeń mogą budzić lęk i niepewność. Warto dokładnie dowiedzieć się, z czym mamy do czynienia, aby móc jak najszybciej podjąć skuteczne leczenie. Jeżeli towarzyszy Ci od dłuższego czasu ból w okolicy stawu kolanowego i zauważyłeś obrzęk kolana, nie czekaj dłużej i zgłoś się do lekarza-specjalisty. To może być extruzja łąkotki! Dowiedz się czym jest to schorzenie, w jaki sposób do niego dochodzi i co najważniejsze jak skutecznie podjąć leczenie. 

Extruzja łąkotki – co to jest 

Extruzję łąkotki diagnozuje się najczęściej u pacjentów z wczesnymi zmianami zwyrodnieniowymi. Gdy pojawia się silny ból przyśrodkowej części stawu, można podejrzewać niestabilność łąkotki przyśrodkowej.Takie rozpoznanie jest opisywane w badaniach obrazowych rezonansu magnetycznego i USG właśnie jako extruzja łąkotki. 

Do extruzji łąkotki dochodzi na skutek wysunięcia się łąkotki ze szczeliny stawowej, co nazywane jest właśnie ekstruzją. Przez to łąkotka nie spełnia dłużej swojej fizjologicznej funkcji i wywołuje liczne dolegliwości bólowe, zarówno w okolicy łąkotki jak i w okolicy więzadeł łąkotkowo-piszczelowych. Niestety, im bardziej zaawansowana extruzja łąkotki, tym większe prawdopodobieństwo postępu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego.  

Extruzja łąkotki zaliczana jest do zjawisk patologicznych, czyli nieprawidłowych w obrębie stawu kolanowego. Nieprawidłowość w funkcjonowaniu stawu kolanowego zachodzi wówczas, gdy łąkotka wysunięta jest ze szpary stawowej o więcej niż 3 mm. Warto wiedzieć, że extruzja łąkotki często dotyka pacjentów po przeszczepach łąkotek.

Leczenie extruzji łąkotki

Jest wiele metod i sposobów leczenia extruzji łąkotki. Dobór właściwej terapii zależy głównie od stylu życia i upodobań pacjenta. Z pewnością kluczowe będzie zmniejszenie objawów bólowych i zahamowanie postępu choroby. W najcięższych przypadkach extruzji łąkotki, gdy przewlekłe stosowanie leków przeciwbólowych nie daje już pacjentowi wytchnienia, wykonuje się zabieg stabilizacji łąkotki. 

Zabieg ten ma duży potencjał przeciwbólowy i istnieje spora szansa zatrzymania dzięki niemu dalszego postępu zmian zwyrodnieniowych. Zabieg wykonywany jest w sposób artroskopowy, z jednym dodatkowym nacięciem okolicy przyśrodkowej stawu. Zabieg jest jednodniowy i całkowicie bezpieczny dla pacjenta.

Jeśli podejrzewasz, że problem wystąpienia extruzji łąkotki może dotyczyć również Ciebie i towarzyszy Ci silny ból w okolicy stawu kolanowego, koniecznie zgłoś się do lekarza-specjalisty! Nie czekaj!  Warto zaufać wykwalifikowanej kadrze z wieloletnim doświadczeniem w leczeniu chorób i urazów kolana, takiej jak np. zespół lekarzy z: chirurgia-kolana.pl. Dowiedz się jak przebiega leczenie operacyjne w przypadku wystąpienia extruzji łąkotki i sprawdź najnowsze metody. Dodatkowo, na stronie w zakładce „dla pacjenta” znajdziesz wartościowe filmy edukacyjne i praktyczne informacje, dzięki którym dowiesz się więcej o przyczynach występowania i metodach leczenia różnych schorzeń kolan. Sprawdź teraz!

[Głosów:4    Średnia:3/5]
PODZIEL SIĘ

Pasjonatka zdrowego trybu życia. Dzień zaczyna od ćwiczeń i tak samo kończy :-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ