Jak wygląda leczenie raka kości?

0
1770
Jak wygląda leczenie raka kości?

Rak kości może być zmianą pierwotną lub przerzutem innego nowotworu. Objawy choroby to silny ból kości i obrzęki.

Rodzaje raka kości

Rak kości jest najczęściej przerzutem innego nowotworu złośliwego – raka piersi, nerki, tarczycy, płuca, prostaty lub żołądka. Choroba ta może dotyczyć nawet połowy pacjentów onkologicznych. Często zdarza się, że dolegliwości ze strony układu kostnego są pierwszym objawem jeszcze niezdiagnozowanej choroby podstawowej. Najczęściej zmiany, które są przerzutami, zlokalizowane są w kościach udowych, ramiennych, miednicy oraz w odcinkach piersiowym i lędźwiowym kręgosłupa.

Rak kości zdecydowanie rzadziej jest zmianą pierwotną. Szacuje się, że stanowią one około 1% wszystkich nowotworów. Wśród nich wyróżnia się:

  • nowotwory chrzęstotwórcze (chrzęstniak) – wywodzący się z tkanki chrzęstnej,
  • nowotwory kościotwórcze (kostniak) – różnicujący się z tkanki kostnej,
  • mięsak Ewinga – nowotwór złośliwy, który nie należy do żadnej z wymienionych grup.

Za czynniki predysponujący do wystąpienia pierwotnego raka kości uznaje się: płeć męską, wiek (dorastanie i okres po 50 roku życia), przebytą radioterapię oraz niektóre choroby genetyczne. Błędne jest natomiast stwierdzenie, że do powstania nowotworu przyczyniają się częste złamania kości w dzieciństwie.

Objawy raka kości

Rak kości przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Pierwsze dolegliwości pojawiają się zwykle, gdy zmiana nowotworowa zaczyna naciekać na unerwioną okostną. Symptomy różnią się w zależności od rodzaju raka oraz jego umiejscowienia. Najczęstsza lokalizacja to kości kręgosłupa, kończyn, okolicy zatok lub zębów.

Wspólnym objawem wszystkich rodzajów jest ból kości. Ma on różne natężenie i charakter. Zwykle jest bardzo silny, głęboki, miejscowy lub promieniujący. Dolegliwości najczęściej nasilają się w ciągu kilku miesięcy. Najintensywniejsze są w trakcie spoczynku lub nocą. Często zdarza się, że ból nie reaguje na farmakologiczne środki przeciwbólowe. Inne objawy raka kości to:

  • wzrost stężenia wapnia we krwi (hiperkalcemia),
  • spadek masy ciała,
  • niedokrwistość,
  • podwyższona temperatura ciała spowodowana stanem zapalnym,
  • miejscowa tkliwość tkanek nad zajętą nowotworem kością,
  • obrzęki,
  • przykurcze,
  • złamania patologiczne,
  • ucisk na rdzeń kręgowy,
  • guzy i zgrubienia na kościach,
  • zniekształcenie zarysu kości.

Z powodu bólu może zmniejszyć się sprawność kończyny zaatakowanej procesem nowotworowym. Osoba chora przyjmuje czasem nieprawidłową pozycję ciała lub utyka.

Diagnostyka raka kości

Podstawowym narzędziem diagnostycznym w raku kości są badania obrazowe. Najczęściej wykonywane są: zdjęcie rentgenowskie (RTG), tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny oraz pozytonowa tomografia emisyjna, znana jako badanie PET. Inny czuły test, który może zostać zlecony przez lekarza, to scyntygrafia kości. Polega on na dożylnym podaniu środka promieniotwórczego wychwytywanego przez komórki kostne. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie obrazu i ocena układu kostno-stawowego.

Leczenie raka kości

Postępowanie terapeutyczne w przypadku raka kości zależy od jego rodzaju, lokalizacji, stadium zaawansowania choroby oraz stanu ogólnego pacjenta. Zwykle postępowanie jest skojarzone, zwłaszcza gdy rak kości jest przerzutem innego nowotworu. W leczeniu można zastosować chemioterapię, radioterapię oraz zabieg chirurgiczny. Celem operacji jest usunięcie ogniska chorobowego. Niekiedy może być konieczna amputacja kończyny. Pacjent, który zakończył leczenie, powinien pozostać pod stałą kontrolą lekarską. Obserwuje się, czy nie doszło do wznowy nowotworu lub jego zezłośliwienia. Ważna jest także rehabilitacja, dzięki której możliwe jest usprawnienie chorej kończyny.

Rokowanie w przypadku raka kości zależy od stadium, w którym wykryto chorobę i wdrożono leczenie. Pierwotny nowotwór rokuje dobrze. Według statystyk aż 60% pacjentów przeżywa 5 lat od momentu postawienia diagnozy. Jeżeli rak kości jest przerzutem, rokowanie nie jest pomyślne.

[Głosów:1    Średnia:2/5]
PODZIEL SIĘ

Pasjonatka zdrowego trybu życia. Dzień zaczyna od ćwiczeń i tak samo kończy :-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ