Jak zacząć biegać?

0
2351
Jak zacząć biegać?

Moda na bieganie zyskuje coraz więcej zwolenników, którzy doceniają jego korzystny wpływ na nasz organizm. Jest to sposób na utrzymanie dobrej kondycji i szczupłej sylwetki oraz prawidłowy oraz gwarancja dobrego samopoczucia. Będzie nam łatwiej wytrwać w postanowieniu, jeśli sprawia nam ono przyjemność i daje radość. Dowiedziono naukowo, że aktywność fizyczna wyzwala hormony szczęścia, czyli endorfiny. Nic dziwnego, że tyle ludzi decyduje się na bieganie. Jak więc rozpocząć swoją przygodą z taką formą aktywności?

Odpowiednie przygotowanie

Sportowe obuwie jest bardzo ważnym elementem podczas biegania, jak również podłoże, na którym stawiamy swoje kroki. Niewygodne buty mogą zrazić już na samym wstępie przez co stracimy naszą motywację do dalszego działania. Dobre obuwie powinno być lekkie oraz zapewniać stopie właściwe trzymanie i amortyzację. Gruba i elastyczna podeszwa uchroni stawy przed nadmiernym przeciążeniem. Nawet idealnie dobrane obuwie, powinno dawać stopie swobodę ruchu, więc wystrzegajmy się tego zbyt obcisłego. Aby uniknąć możliwych kontuzji, postawmy na bieganie po naturalnym podłożu, którym z pewnością nie jest asfalt. To mięsnie mają pracować podczas biegu, a nie stawy, które w wyniku przeciążenia zaczną nas boleć. Zaleca się parki, lasy, ścieżki w wąwozie czy stadionowe bieżnie.

Przydatne akcesoria

Pewne wspomagacze podczas biegania są wskazane i chodzi głównie o uzupełnienie płynów, co zapobiegnie przegrzaniu i odwodnieniu organizmu. Bidon z wodą czy napojem izotonicznym jest dobrą opcją. Można się również wspomóc energetyczną muzyką, która podniesie naszą wytrzymałość podczas treningu. Więcej zadowolenia równa się więcej ruchu i spalonych kalorii. Należy wybierać jak najprostszy sprzęt oraz wszelkie dodatkowe narzędzia.

Kwesta ubioru

Strój do biegania powinien być dostosowany do aktualnej pogody i temperatury otoczenia. Nie mogą one krępować ruchów. Można się pokusić nawet o zakup odzieży funkcyjnej, która jest wykonana z przewiewnych materiałów. Ich zaletą jest odprowadzanie wilgoci na zewnątrz i zapobiegnie wnikania jej do środka. Chroni więc przed przegrzaniem, przewianiem oraz ewentualnym przeziębieniem.

[Głosów:2    Średnia:4/5]
PODZIEL SIĘ

Pasjonatka zdrowego trybu życia. Dzień zaczyna od ćwiczeń i tak samo kończy :-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ