Jakie okulary narciarskie wybrać?

0
1621

Kompletowanie całego zestawu narciarskiego to nie lada wyczyn, ponieważ elementów jest wiele i wybór każdego z tych elementów powinien być bardzo indywidualny, aby był komfort zjeżdżania na nartach lub snowboardzie.

Jednym z ważniejszych elementów są okulary narciarskie, które muszą być dobrze dopasowane, aby sprawiały komfort podczas zjazdu, a nie przeszkadzały i zasłaniały wszystkie widoki. Źle dobrane okulary narciarskie mogą być bardzo niebezpieczne, jeśli zasłonią pole widzenia podczas zjazdu.

Przed czym chronią okulary narciarskie?

Do głównych zastosowań okularów narciarskich należy ochrona i jest to ochrona przede wszystkim przed:

  • słońcem – śnieg odbija promienie słoneczne; większa niż zwykle ilość światła to czynnik, który działa destrukcyjnie na wzrok, stąd konieczność zastosowania filtrów,

  • prędkością – bez okularów pojawi się podrażnienie oczu spowodowane przez pęd zimnego powietrza,

  • śniegiem i drobinkami lodu,

  • przeszkodami terenowymi – czyli przed np. wystającymi gałęziami.

Okulary narciarskie – jaki rozmiar?

Najważniejszy jest wybór rozmiaru okularów narciarskich, ponieważ dobrze wybrany rozmiar warunkuje bezpieczeństwo oraz wygodę podczas kilkugodzinnego pobytu na stoku. Większość okularów narciarskich jest dostępna w wersji z paskiem do regulacji, więc wtedy jest jeszcze łatwiej. Ważna jest również wielkość okularów narciarskich, która powinna być dobrze dobrana do kształtu i wielkości twarzy. Zbyt duże okulary narciarskie będą niewygodne dla osoby, które ma drobną i małą twarz. Bardzo ważne jest również dopasowanie okularów narciarskich do kasku. Jeśli jest taka możliwość najlepiej kupować gogle wraz z kaskiem. Wtedy ma się stuprocentową pewność.

Wybór koloru szybki

Należy podkreślić to, że kolor szybki jest powiązany z kategorią przepuszczania światła, a nie z ciekawych designem i dlatego uzależniony od warunków panujących na stoku:

  • przezroczyste –wyłącznie w nocy

  • żółte, pomarańczowe – pochmurne dni i po zmierzchu;

  • złote, bursztynowe – pochmurne dni, gdy przebija się słońce;

  • brązowe – słoneczny dzień

  • czarne, szare, niebieskie – słoneczny dzień.

Warto zapamiętać tą zasadę i sprzedawcy w sklepach na pewno również podpowiedzą, jak do tego wszystkiego zawsze należy się stosować. Należy pamiętać o doskonałym doborze okularów narciarskich zanim pójdzie się na stok. Dopasowanie odpowiednich okularów narciarskich jest bardzo ważne i należy słuchać zdania specjalistów oraz wybierać rozwiązania, które mogą przynieść najodpowiedniejsze efekty. Warto w takim celu zawsze udać się do profesjonalnych sklepów, bo tam znajduje się sprzęt odpowiedniej jakości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

Pasjonatka zdrowego trybu życia. Dzień zaczyna od ćwiczeń i tak samo kończy :-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ