Lambioza – jak się rozpoznaje tą dolegliwość?

0
1185
Lambioza - co to takiego?

Lamblioza, nazywana też giardiozą (łac. giardiosis) jest chorobą pasożytniczą jelita cienkiego, którą wywołuje pierwotniak Giardia lamblia, czyli ogoniastek jelitowy. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową oraz poprzez kontakt z odchodami ludzi i zwierząt zakażonych lambliozą. Możliwe jest też zakażenie się człowieka od człowieka, ale również, o czym powinni pamiętać posiadacze czworonogów, człowieka od zwierzęcia (psa, kota), i na odwrót. Dzisiejsza medycyna dysponuje pewną diagnostyką i skutecznymi lekami. Rokowanie jest dobre i można mieć nadzieję na pełny powrót do zdrowia.

Objawy i przebieg choroby

Pierwsze objawy pojawiają się w okresie od 1 do 3 tygodni od zakażenia i w dużej mierze zależą od wieku i stanu układu odpornościowego pacjenta. U osób dorosłych w większości wypadków choroba rozwija się bezobjawowo. W sytuacji ostrego przebiegu stwierdza się uporczywe nudności i utratę apetytu. Stolce stają się wodniste i sfermentowane, a osoba zakażona cierpi z powodu bolesnych skurczów i gazów. Chorobie może towarzyszyć ból głowy i niewielka gorączka, a także uczucie zmęczenia w połączeniu z bezsennością.

U dzieci zakażenie objawia się wodnistą biegunką. Lamblioza u dzieci zaburza trawienie tłuszczów i węglowodanów i w wypadku, gdy choroba rozwija się przez dłuższy czas, może doprowadzić do niedożywienia i zahamowania rozwoju fizycznego młodego organizmu.

Chorują również zwierzęta, przy czym najgwałtowniejszy przebieg ma lamblioza u tych zwierząt, które nie ukończyły jeszcze 1 roku życia. Psy/koty wymiotują, a ich odchody cuchną, są wyraźnie rozwodnione, zielono-brązowe w kolorze i nierzadko podbarwione krwią.

Rozpoznanie i leczenie

Na podstawie objawów lekarz zleca badanie kału na obecność cyst, również testy na antygeny lamblii. Jeżeli badania potwierdzą zakażenie lambliami, leczenie obejmuje całą rodzinę. Wszyscy członkowie domostwa muszą poddać się testom an obecność cyst, a te wykluczą bądź potwierdzą zakażenie. Lekami pierwszego rzutu są zwykle tinidazol i metronidazol.

Zapobieganie

Aby chronić się przed zakażeniem, przestrzegaj podstawowych zasad higieniczno- sanitarnych:

  • myj ręce przed jedzeniem
  • nie spożywaj niemytych owoców i warzyw, ani nie pij wody z niekontrolowanych źródeł; pamiętaj, że częstym źródłem zakażenia jest woda z płytkich przydomowych studzien, do których dostały się fekalia
  • zawsze po wyjściu z toalety myj ręce i nie używaj cudzych ręczników
  • przebywając poza granicami kraju, szczególnie w krajach o niskich standardach sanitarnych, pij wyłącznie wodę butelkowaną

Lamblioza jest jedną z częściej diagnozowanych chorób pasożytniczych człowieka. W Polsce notuje się około 2000 przypadków lambliozy rocznie. Więcej o przyczynach i zapobieganiu dowiesz się na http://www.zabobon.pl/objawy-lambliozy/.

Przeczytaj też: http://www.blognazdrowie.pl/medycyna-estetyczna-na-czym-polega/

[Głosów:2    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Pasjonatka zdrowego trybu życia. Dzień zaczyna od ćwiczeń i tak samo kończy :-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ