O czym może świadczyć ból brzucha

0
1084
brzuch
fot. pixabay.com

Ból brzucha to dość częsta dolegliwość, która nam się niejednokrotnie przytrafia w ciągu życia. Jej przyczyny mogą się kryć w różnych schorzeniach. W jamie brzusznej znajduje się wiele narządów wewnętrznych, które mogą być powodem bólu. Co więcej, sam ból nie musi koniecznie dotyczyć brzucha, ból często promieniuje tu z okolic pleców. Zanim więc weźmiemy się za łagodzenie bólu, doszukajmy się jego źródła, abyśmy mogli zadziałać skutecznie. 

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/bol-brzucha/

Ból brzucha możemy podzielić na ostry i przewlekły. Ten pierwszy może świadczyć o nagłej, czasowej dysfunkcji dolegliwościach w obrębie narządów. Z kolei przewlekły, a więc powracający ból sygnalizuje rozwijającą się chorobę.

Kluczowe dla rozpoznania przyczyny bólu jest jego umiejscowienie. To, w którym miejscu odczuwamy ból wskazuje nam, w jaki sposób można go złagodzić. 

Bóle podbrzusza

Ból brzucha zlokalizowany w okolicach podbrzusza najczęściej związany jest organami płciowymi. Jeśli pojawia się on cyklicznie na podobnym etapie cyklu zapewne jest normalną reakcją organizmu. W większości przypadków pomaga termofor z gorącą wodą oraz leki rozkurczowe typu nospa lub przeciwbólowe. Jeśli ból jest bardzo silny i uniemożliwia normalne funkcjonowanie należy go skonsultować z lekarzem. Silny ból brzucha jest jednym z objawów endometriozy. Jeśli pojawia się nagle, bez regularności może świadczyć o innych chorobach układu rodnego jak zapalenie przydatków czy jajowodów. Warto umówić się na badanie i upewnić się co do jego przyczyny. Większość chorób wykryta na wczesnym etapie znacząco zwiększa szanse na wyleczenie. 

Bóle związane z układem pokarmowym

Bóle brzucha mogą być również związane ze schorzeniami układu pokarmowego. Często towarzysza grypie jelitowej i żołądkowej Odczuwamy wówczas silne bolesne skurcze brzucha. Dolegliwość ta zazwyczaj mija w ciągu kilku dni. Bóle brzucha mogą jednak świadczyć o innych chorobach jak zespół jelita drażliwego. W tym wypadku dyskomfort pojawia się zazwyczaj po posiłku. Nie warto go bagatelizować, ponieważ nieleczony może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. 

Przeczytaj też: http://olejzycia.pl/stwardnienie-rozsiane/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ