Otyłość jako problem cywilizacyjny

0
746
Otyłość jako problem cywilizacyjny

W dzisiejszych czasach z problemem otyłości boryka się wiele osób, niezależnie od wieku i płci. Jest to wynik nie tylko siedzącego trybu życia, ale również stresu, jaki towarzyszy nam na co dzień. Dodatkowo mogą przyczyniać się do tego złe nawyki żywieniowe, problemy ze snem, choroby czy przyjmowane leki. Kiedy nadwaga już się pojawi, warto skonsultować się ze specjalistą, ponieważ nie tylko utrudnia wykonywanie codziennych czynności, ale również sprzyja rozwojowi różnych chorób.

Problem cywilizacyjny

Otyłość jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia człowieka, ponieważ przyczynia się do powstawania poważnych chorób. Według danych przedstawionych przez WHO, na świecie z powodu otyłości co roku umiera ponad 2,5 miliona osób. Można więc śmiało pokusić się o stwierdzenie, że jest to ogromny problem, z którym boryka się cała ludzkość. 

Choroby powiązane z otyłością

Choroby, które wywołuje otyłość, to na przykład miażdżyca, choroba wieńcowa, choroba niedokrwienna serca, a nawet zawał. Jest również przyczyną nadciśnienia tętniczego, które może spowodować wylew krwi do mózgu, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia lub może prowadzić do poważnego kalectwa.

Warto pamiętać, już pierwsza, niewielka nadwaga sprzyja powstawaniu “złego” cholesterolu LDL, który odpowiada za powstawanie między innymi otyłości brzusznej, będącej poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Nie należy pomijać także możliwości zachorowania na cukrzycę typu drugiego, która może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak stopa cukrzycowa.

Z kolei duża otyłość może prowadzić do uszkodzeń stawów biodrowych czy kręgosłupa w wyniku ich przeciążenia. Potencjalnie, może sprzyjać rozwojowi raka.

Na koniec warto wspomnieć, że kobiety z nadwagą mogą borykać się z problemem zajścia w ciążę. Udowodniono, że im większa nadwaga, tym bardziej wzrasta ryzyko niepłodności.

Otyłość w codziennym życiu

Każdy, kto choć raz zanadto przybrał na wadze, wie, że otyłość utrudnia codzienne życie. Człowiek z nadwagą szybciej się męczy, a co za tym idzie – stara się unikać wysiłku fizycznego, co prowadzi do pogłębiania się problemu. W skrajnych przypadkach otyłość sprawia, że organizm o wiele gorzej funkcjonuje podczas upałów, kiedy z powodu nadmiaru ciała, a także potu, powstają nieprzyjemne odparzenia i otarcia.

Problemy z wagą wiążą się nie tylko z kwestiami fizycznymi. U wielu osób, które nie czują się dobrze ze swoim ciałem, mogą prowadzić do wycofania z życia oraz depresji. Przyczynia się do tego również współczesna moda, która kładzie duży nacisk na „bycie fit”. Z tego powodu osoby otyłe mogą spotkać się z szykanowaniem, jak również są mniej chętnie wybierane na pracowników.

Dlatego, jeżeli pragniesz zmienić swoje życie na lepsze i pokochać swoje ciało, nie powinieneś zwlekać ze zmianami. To od ciebie zależy, jak będzie wyglądała twoja przyszłość. Jako pierwszy krok najlepiej skontaktować się z profesjonalistą, który zajmie się kompleksowym przygotowaniem programu specjalnie dla ciebie. Najlepszym pomysłem będzie wybranie profesjonalnego ośrodka, oferującego leczenie otyłości – Warszawa to bez wątpienia miejsce, w którym znajdziesz właśnie swój wymarzony i uzyskasz prawidłową wagę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

Pasjonatka zdrowego trybu życia. Dzień zaczyna od ćwiczeń i tak samo kończy :-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ