Radykalnemu odchudzaniu mówimy stanowcze nie!

0
884
Radykalne odchudzanie wyniszcza nasz organizm
fot. Pixabay.com

Kusi cię przepis na szybkie zrzucenie wagi i planujesz radykalne odchudzanie? Stanowczo ci je odradzamy! Wyrządzisz sobie więcej szkody niż pożytku i wcale nie będziesz zadowolona z efektu. Dlaczego? Przeczytaj o tym w naszym najnowszym wpisie.

Przeczytaj też:http://www.e-stawiamnazdrowie.pl/radykalne-odchudzanie-dlaczego-trzeba-go-unikac/

Czym właściwie jest radykalne odchudzanie?

Gdy decydujemy się na to, aby naszemu organizmowi z dnia na dzień ograniczyć ilość dostarczanych zazwyczaj kilokalorii, możemy mówić o radykalnym odchudzaniu. Zapominamy często przy tym, aby przeanalizować swój styl życia, pomyśleć, na jakie ograniczenie możemy sobie pozwolić, biorąc pod uwagę tempo naszego życia czy rodzaj wykonywanej pracy. Głodówka zdecydowanie nie jest dla każdego!

Stosowanie diet, które oparte są na zasadach głodówki, może prowadzić do poważnych zaburzeń w pracy całego naszego organizmu. Wydaje nam się, że jeśli na przykład tak zwana „dieta baletnicy” wymaga od nas spożywania niezbyt bogatych w składniki odżywcze pokarmów zaledwie przez 10 dni, nie wywoła to w naszym ciele żadnej rewolucji poza utratą kilku kilogramów. Tymczasem prawda może okazać się brutalna.

Jakie mogą być konsekwencje radykalnego odchudzania?

Owszem, głodówka może nam pomóc w pozbyciu się zbędnych kilogramów. Jedno- lub dwudniowa także oczyści nasz organizm z nagromadzonych w nim toksyn i szkodliwych substancji. Przedłużanie głodówki doprowadzi jednak do tego, że nasz organizm zacznie czerpać z zapasów, które skumulował w czasie, gdy podaż kalorii była dla niego właściwa. Tym samym jego funkcjonowanie zostanie mocno zaburzone.

Nierozsądne stosowanie głodówek może doprowadzić do:

  • nadmiernego wypadania włosów
  • ogólnego osłabienia, a w konsekwencji wyniszczenia organizmu
  • niedoborów składników odżywczych takich jak białka, węglowodany, tłuszcze
  • niedoborów witamin i składników mineralnych
  • przesuszenia skóry
  • łamliwości paznokci
  • utraty masy mięśniowej.

Trudno też nie wspomnieć o słynnym efekcie „jojo” czy znacznym spowolnieniu metabolizmu w naszym ciele. Te wszystkie czynniki w dalszej perspektywie doprowadzą finalnie do tego, że będziemy się zmagać z chorobami przewlekłymi przez długie lata.

Co zamiast radykalnego odchudzania?

Zamień radykalizm na racjonalizm! Jeśli chcesz, możesz to nawet zrobić pod okiem specjalisty – dietetyka. Jeśli natomiast wolisz zrobić to na własną rękę, weź pod uwagę kilka istotnych kwestii.

  • Przeanalizuj swój styl życia, zastanów się, kiedy w ciągu dnia zużywasz najwięcej energii. Ułóż jadłospis tak, aby delikatnie zmniejszyć ilość dostarczanych organizmowi kilokalorii, ale jednocześnie zadbaj o to, aby wraz z pokarmem dostawał to, co najważniejsze – węglowodany, białka, dobre tłuszcze, witaminy i minerały.
  • Zrezygnuj z fast foodów, cukrów prostych zawartych w słodyczach, słodzenia kawy i herbaty.
  • Zastanów się, jaka aktywność fizyczna da ci największą frajdę i… zacznij to robić od dziś!

Jak widzicie radykalne odchudzanie warto zamienić na racjonalne dopasowanie odpowiedniej diety do potrzeb naszego organizmu. Dzięki temu nie tylko nie będziemy się zmagać z efektem „jojo”, ale przede wszystkim poczujemy się naprawdę dobrze we własnym ciele.

Zobacz też:http://www.silvanspa.pl/jak-prawidlowo-pielegnowac-skore/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ