Po zdrowie do ogrodu

0
3847
Po zdrowie do ogrodu

Niezależnie czy posiadamy mały balkon, czy duży ogród, możemy czerpać  z tego liczne korzyści zdrowotne. Każda zielona oaza wpływa pozytywnie zarówno na nasze samopoczucie, jak również kondycję zdrowotną. W jaki sposób? zapraszamy do lektury artykułu, z którego przekonają się Państwo ile zawdzięczamy naszym zielonym zakątkom.

Smacznie i zdrowo -wiem co jem!

Przede wszystkim, każdy ogród, a nawet balkon, daje nam możliwość uprawy warzyw, ziół oraz drzew i krzewów owocowych. Uzyskane w ten sposób plony są wolne od powszechnie występujących w pożywieniu substancji chemicznych,nawozów, oprysków, konserwantów. Podczas ich hodowli jesteśmy w stanie kontrolować co im podajemy. Mamy możliwość korzystania z naturalnych nawozów i środków pielęgnacji, wszystko po to, aby mieć pewność, że to co jemy jest ekologiczne, a uprawa przyjazna środowisku.

Nic nie może się równać ze smakiem świeżych,dopiero zerwanych warzyw. Pyszne nowalijki na wiosenne śniadanie pojawiają się pierwsze w ogrodzie. Kolejno mamy możliwość ugotowania pysznej zupy warzywnej, przyrządzenia surówki do obiadu.  Z nadmiaru plonów możemy przyrządzać zapasy na zimę. Jeżeli zdecydujemy się na posadzenie drzew lub krzewów owocowych, możemy mieć do dyspozycji także wiele produktów na smaczne soki i dżemy, a także dodatki do deserów. Nieraz rezygnujemy z sadzenia drzew i krzewów owocowych, gdyż mamy mylne mniemanie, że gatunki te mają duże rozmiary. Obecnie na rynku jest dostępne wiele odmian, które rosną i owocują w formie miniaturowej lub szczepionej na pniu, tak więc możemy zdecydować się na miniaturowe jabłonie lub grusze, a także nie tylko smaczne, ale równie dekoracyjne krzewy porzeczek lub agrestu, szczepione na pniu, podobnie jak róże.

Polecamy także, jeżeli dysponują Państwo słonecznym stanowiskiem – w ogrodzie, na trasie lub parapecie w kuchni- własną uprawę ziół. Aromatyczne i zdrowe, będą nie tylko smacznym, ale również aromatycznym dodatkiem. Świeże listki bazylii, tymianek, oregano, mięta i melisa na herbatę – wszystko to możemy wyhodować samodzielnie w naszym ogrodzie lub w donicach na parapecie i balkonie : https://ogrodolandia.pl/donice-ogrodowe

Ogród i zdrowie za pan brat…

Ogród, pomimo iż możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, przyczynia się do poprawy naszego zdrowia i utrzymania dobrej kondycji fizycznej oraz umysłowej.

Zacznijmy od tego, że pracując w ogrodzie jesteśmy narażeni na oddziaływanie różnorodnych bodźców zewnętrznych, zarówno pozytywnych i negatywnych – mamy tu na myśli bakterie i zarazki, przed którymi nasz organizm musi się nieustannie bronić. Dzięki temu nasz system obronnościowy staje się coraz bardziej skuteczny, a tym samym nasza odporność wzrasta. Nie chorujemy tak często, a jeżeli do tego dojdzie, szybciej dochodzimy do siebie.

Udowodniono także, że przebywanie na łonie natury i prace ogrodowe mogą ograniczyć zachorowalność na choroby wieku podeszłego, takie jak demencja czy Alzheimer. Przeprowadzono badania naukowe na grupie seniorów. Proces badawczy trwał około 16 lat. Wyniki były zachęcające. W grupie aktywnych ogrodników ryzyko zapadnięcia na wymienione choroby spadło o około 40 %.

Ogród pozwala również ograniczać i likwidować stres. Dzięki pracy na świeżym powietrzu i przebywaniu na łonie natury, stajemy się spokojni i zrelaksowani. Kolejne badania, jakie przeprowadzono,jasno wykazały, że u grupy osób, które najpierw poddano stresowej sytuacji, a następnie zaproszono do krótkich zajęć ogrodniczych, poziom hormonu stresu spadł do minimalnej wartości.

Ogród= gimnastyka na świeżym powietrzu

Praca w ogrodzie wymaga poświęceń. Ciągły ruch, natłok obowiązków wymagają od ogrodników doskonałej kondycji, ale również przyczyniają się do jej zachowania. Skłony, przysiady, wyciąganie rąk, dźwiganie to tylko niektóre ‘ćwiczenia” wykonywane podczas pracy na świeżym powietrzu. Dzięki tej codziennej, regularnej gimnastyce nasz organizm pozostaje w doskonałej kondycji. Współpraca wszystkich kończyn, organów i ich wzajemne pobudzanie się do ciągłej pracy owocuje doskonałą kondycją.

Pielęgnacja i zajmowanie się ogrodu pobudza i stymuluje nie tylko nasze ciało, ale również umysł. Ciągłe pogłębianie wiedzy, zapamiętywanie wielu informacji, terminów, wymagań i właściwości roślin powoduje, że nasz mózg jest stymulowany do ciągłej pracy, cały czas rozwijamy się, pogłębiamy swoje umiejętności. Taka umysłowa praca jest gwarancją doskonałej kondycji naszego umysłu w każdym wieku!

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł zachęcił wszystkich niedowiarków. Namawiamy – zakładajcie, aranżujcie i pielęgnujcie ogrody! DBAJCIE O NIE I O SIEBIE.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Pasjonatka zdrowego trybu życia. Dzień zaczyna od ćwiczeń i tak samo kończy :-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ