Retencja wody w czasie miesiączki – jak sobie z tym poradzić

0
10572
Retencja wody w czasie miesiączki – jak sobie z tym poradzić

Miesiączka dla większości kobiet nie jest niczym przyjemnym. Doskwierające bóle, pogorszone samopoczucie, a do tego ta nieznośna opuchlizna, która wynika z retencji wody w organizmie i jest spowodowana zmianami hormonalnymi zachodzącymi w trakcie menstruacji. Jak sobie radzić z tym problemem?

Skąd retencja wody podczas miesiączki

Przyczyną zatrzymania wody w organizmie w trakcie miesiączki jest podwyższony poziom hormonów płciowych – estrogenu i progesteronu. Tak się składa, że powodują one produkcję innych hormonów – wazopresyny i aldosteronu. Wazopresyna jest natomiast odpowiedzialna za zatrzymanie wody w nerkach, która następnie z powrotem wędruje do pozostałych organów, w tym tkanki podskórnej. Z kolei aldosteron blokuje uwalnianie się jonów sodu – składnika, który prowadzi do odkładania się wody w ciele.

Widać więc, że estrogen i progesteron nie są bezpośrednio odpowiedzialne za retencję wody w organizmie, jednak to właśnie ich obecność decyduje o wydzielaniu się innych hormonów, które prowadzą do zatrzymania wody w tkankach. Właśnie stąd bierze się nieprzyjemne uczucie „napęcznienia” w trakcie miesiączki, utrzymując się do momentu ustania krwawienia. Na podobne problemy mogą skarżyć się kobiety, które zażywają leki antykoncepcyjne o działaniu hormonalnym.

Jak walczyć z retencją wody w trakcie miesiączki

Paradoksalnie najlepszym sposobem na skuteczne pozbycie się nadmiaru wody z organizmu jest… jej większe spożycie. Pijąc więcej wody, organizm nie musi jej odkładać „na później”, dzięki czemu uwalnia się ona z tkanek, a obrzęki znikają. Jednocześnie należy unikać napojów zawierających kofeinę, jak np. kawa czy cola, aby nie doprowadzić do jeszcze szybszych, a tym samym boleśniejszych skurczów mięśni. Nie powinno się również sięgać po mocno solone potrawy, ponieważ zawarty w soli jod skutkuje zatrzymaniem wody w organizmie.

W czasie miesiączki należy zadbać o wysoką podaż takich minerałów jak magnez i wapń, których obecność w organizmie pozwala na zminimalizowanie bóli menstruacyjnych. Zaleca się więc spożycie gorzkiej czekolady na bazie kakao, orzechów, jogurtów i kefirów naturalnych czy maślanek. Po te składniki można sięgnąć również w formie suplementów diety, przy czym dobrze by było, gdyby wzbogacono je o witaminę B6, która stanowi znakomite wsparcie w walce z woda zalegającą w organizmie. Ze względu na moczopędne działanie tak samo dobrze pod tym względem spisuje się zielona herbata, dostępna zarówno pod postacią liści, jak i jako ekstrakt połączony z innymi składnikami.

Z powodu retencji wody w organizmie w trakcie miesiączki waga ciała może się zwiększyć nawet o 1-2 kg. Jeśli w tym czasie nie możesz patrzeć na siebie w lustrze z powodu wszechobecnych obrzęków, wiedz, że nie stoisz na straconej pozycji. Dzięki odpowiedniemu odżywianiu, nawadnianiu i zastosowaniu suplementacji masz szansę na zminimalizowanie lub nawet całkowite pozbycie się nieprzyjemnych dolegliwości związanych z menstruacją.

Artykuł powstał przy współpracy z http://www.sfd.pl

[Głosów:52    Średnia:2.7/5]
PODZIEL SIĘ

Pasjonatka zdrowego trybu życia. Dzień zaczyna od ćwiczeń i tak samo kończy :-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ