Badanie przy pomocy rezonansu magnetycznego jest cenione w świecie medycznym nie tylko za dokładność uzyskiwanych wyników, ale również za wysoki poziom bezpieczeństwa pacjentów. Niemniej nie wszyscy mogą z tego badania skorzystać. Czy do przeciwwskazań należy między innymi posiadanie makijażu permanentnego?
Czym jest rezonans magnetyczny?
Badanie rezonansem magnetycznym polega na umieszczeniu pacjenta w specjalnym urządzeniu, które emituje silne pole magnetyczne, a następnie na wzbudzeniu sygnałem radiowym cząsteczek wody i atomów wodoru. Choć brzmi to niepokojąco, w istocie badanie to jest niezwykle bezpieczne – można je stosować nawet u kobiet, które spodziewają się dziecka.
Rezonans magnetyczny jest badaniem wszechstronnym. Dzięki niemu można zdiagnozować zaburzenia w obrębie układu nerwowego, a także nieprawidłowości w okolicach kręgosłupa, stawów, miednicy mniejszej, a nawet sutków i prostaty. Przy pomocy rezonansu można ocenić również pracę i budowę serca oraz ważnych naczyń krwionośnych.
Badanie rezonansem magnetycznym – przeciwwskazania
Choć badanie rezonansem jest jednym z najbezpieczniejszych, nie każdy może z niego skorzystać. Do bezwzględnych przeciwwskazań należy:
- Posiadanie rozrusznika serca
Fale magnetyczne może spowodować zakłócenia w pracy rozrusznika serca, co zawsze wiąże się z zagrożeniem życia pacjenta.
- Obecność metalowych ciał obcych w ciele pacjenta
Jakiekolwiek metalowe ciała obce w ciele pacjenta (opiłki, endoprotezy z materiału ferromagnetycznego) stanowią poważne przeciwwskazanie do wykonania badania. Pacjenci, którzy wiedzą o tym, że posiadają takie ciało obce w swoim ciele, powinny poinformować o tym personel pracowni.
Rezonans magnetyczny a makijaż permanentny
Zdarza się, że nawet pacjenci, których nie dotyczą wyżej wymienione przeciwwskazania, zastanawiają się nad tym, czy mogą poddać się badaniu przy pomocy rezonansu magnetycznego. Wątpliwości pojawiają się na przykład wtedy, kiedy pacjent, a głównie pacjentka, ma na ciele makijaż permanentny.
Warto wiedzieć, że naukowcy udzielili już odpowiedzi już na pytanie, czy makijaż permanentny stanowi przeciwskazanie do wykonania badania. Aby ją uzyskać, sprawdzono dane uzyskane podczas 1032 badań przy użyciu rezonansu. Aż 135 uczestników (13,1%) miało na skórze omawiany makijaż. Okazało się, że tylko dwie osoby doświadczyły dolegliwości w trakcie badania. Jedna zgłosiła mrowienie, druga pieczenie, przy czym oba problemy zanikły po krótkim czasie [1]. Wniosek? Posiadanie makijażu permanentnego nie jest przeciwwskazaniem do wykonania badania MRI.
Rezonans magnetyczny – gdzie go zrobić?
Szukasz miejsca, w którym można wykonać bezpieczne i dokładne badanie przy pomocy rezonansu magnetycznego? Nowoczesnymi urządzeniami dysponuje na przykład LUX MED, który ma swoje pracownie w różnych miastach. Szybko, bezpiecznie, dokładnie i nowocześnie.
[1] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11836774/