Otyłość od dłuższego czasu nie jest uważana tylko i wyłącznie jako problem natury estetycznej. Dzisiaj otyłość postrzegana jest przede wszystkim jako groźna choroba, która uniemożliwia organizmowi poprawne jej funkcjonowanie. Otyłość otwiera drogę do rozwoju innych współistniejących chorób, takich jak nadciśnienie, miażdżyca, zawał serca, nowotwory, zwyrodnienia układu ruchu czy cukrzyca typu 2.
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/otylosc-skad-sie-bierze-i-dlaczego-trzeba-ja-leczyc/
Czym dokładnie jest otyłość?
Tak jak i dawniej otyłość to osoby z nadmierną masą ciała postrzegane są jako grube. Warto pamiętać, że nadwaga to nie otyłość, w takim razie jak ją rozpoznać? Według definicji otyłość to wzrost ilości tkanki tłuszczowej powyżej 25% u mężczyzn i powyżej 30% u kobiet. Tutaj z pomocą przychodzi wskaźnik BMI, czyli Body Mass Index, obliczany poprzez dzielenie masy ciała w kg przez wzrost wyrażony w metrach do kwadratu.
Prawidłowa wartość BMI to 19 – 25, wtedy mówimy, że nasza waga jest prawidłowa. Powyżej 25 stwierdzana jest nadwaga, a powyżej 30 – otyłość.
Otyłość wraz z wzrostem BMI, dzieli się na stopnie, które definiują stadium zaawansowania otyłości.
- otyłość I stopnia – BMI od 34 do 34,9
- otyłość II stopnia – BMI od 35 do 39,9
- otyłość III stopnia (otyłość olbrzymia) – BMI powyżej 40
Otyłość – przyczyny
Pierwszą myślą nasuwającą się od razu na myśl otyłości, jest nadmierne spożycie niezdrowego jedzenia oraz siedzący tryb życia. I faktycznie – nieodpowiednio skomponowana dieta, nieregularne godziny jedzenia oraz brak regularnej aktywności fizycznej przyczyniają się do odkładania się dodatkowej masy tłuszczowej w organizmie. Otyłość, możne zostać spowodowana również przez m.in.
- insulinooporność
- niedoczynność tarczycy
- zespół Cushinga
- zespół policystycznych jajników
- cukrzyca typu 2
- niektóre schorzenia genetyczne
Otyłość jako groźna choroba
Otyłość tak jak wspomnieliśmy na początku to nie tylko nadmierna nadwaga, ale również zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu, wynikające z aktywności hormonalno – metabolicznej komórek tłuszczowych. Hormony wpływające na odczuwanie głodu i sytości, cytokiny o działaniu prozapalnym są wydzielane przez tkankę tłuszczowa.
W efekcie czego, dochodzi do rozwoju licznych chorób przewlekłych:
- cukrzycy typu 2
- chorób układu sercowo – naczyniowego, takich jak nadciśnienie, miażdżyca, zawał serca, udar mózgu, choroba wieńcowa
- zmian zwyrodnieniowych stawów i osłabienia struktury kości
- zmian neurodegeneracyjnych (choroby Parkinsona i choroby Alzheimera)
- schorzenia pęcherzyka żółciowego
- stłuszczenia wątroby
- problemów z płodnością
- bezdechu sennego
- astmy
- depresji.
Zobacz też: http://super-fit.pl/profilaktyka-przyczyny-oraz-leczenie-raka-jelita-grubego/