Tatuaże określane są obecnie jako błędy młodości. Kiedyś były bardzo modne, ale dzisiaj już posiadanie tatuażu jest passe.
W gabinecie Aestetic Clinic wykonuje się zabiegi polegające na usuwaniu tych niechcianych obrazków z ciała. Usuwanie tatuaży to zabieg trudny, ale dzięki nowoczesnym technologiom, jest możliwy.
Laserowe usuwanie tatuaży odbywa się dzięki specyfice lasera Q-switched. Laser jest to specjalistyczne urządzenie emitujące promieniowanie laserowe. Jest to fala elektromagnetyczna, która powstała dzięki zaistnieniu tak zwanego zjawiska emisji wymuszonej. Zjawisko to polega na emisji cząstek elementarnych świetlnych, czyli fotonów pod wpływem działania fotonu inicjującego, który musi mieć odpowiedni poziom energetyczny.
Jak wygląda usuwanie tatuażu metodą laserową?
Tatuaże mogą się różnić w zakresie rozmiaru, koloru jak też lokalizacji. W związku z tym różna jest skuteczność zabiegu. Istotny wpływ wywiera na nią rodzaj, ilość oraz kolory zastosowanych tuszów, wykonanie tatuażu. Jeżeli tatuaż wykonano w dobrym salonie, to jest większa szansa na jego usunięcie. Bywa też tak, że ktoś wykonuje tatuaż domowym sposobem, a to już niesie ze sobą ryzyko późniejszych powikłań przy jego usuwaniu.
Niezwykle istotne jest zastosowanie sprzętu odpowiednio dostosowanego do przeprowadzenia zabiegu usunięcia tatuażu. Przykładowym rekomendowane do tego celu urządzenia to aparaty Nd: YAG Q-Switched i KTP Nd: YAG Q-Switched. Urządzenie to ma cztery długości robocze fali (1094nm, 532nnm). Każda z nich znajduje zastosowanie dla innego koloru tuszu. Dzięki temu możliwe jest usuwanie wszystkich rodzajów tatuaży niezależnie od koloru, rozległości, a także techniki wykonania. Przed przystąpieniem do zabiegu usuwania tatuażu konieczna jest konsultacja lekarska, która ma na celu określenie występowania ewentualnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia.
Po zakwalifikowaniu pacjenta, przeprowadza się tak zwaną próbę laserową. Jej celem jest określenie ewentualnej nadwrażliwości. Procedura jest zasadniczo całkowicie bezbolesna, ale u pacjentów o niskim progu wrażliwości na ból można zastosować kremy zawierające środki znieczulające (na przykład lignokainę). Okazuje się, że laserowe usuwanie tatuaży jest dość skomplikowane, ale skuteczne. Jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej, laserowe usuwanie tatuaży wiąże się z ryzykiem występowania powikłań. Jest ono niewielkie, ale istnieje. Do najczęściej pojawiających się skutków ubocznych należą zmiany rumieniowe, obrzęki, przebarwienia, jak też zwiększenie wrażliwości skóry.
Bardzo istotne jest dbanie o właściwą pielęgnację skóry po zabiegu. Konieczne jest stosowanie specjalnych preparatów pielęgnacyjnych. Ponadto przez jakiś czas, około miesiąca należy powstrzymać się od opalania i solarium, intensywnych ćwiczeń fizycznych i masażu okolicy poddawanej zabiegowi. Można by powiedzieć, że lepiej wcale nie robić tatuażu, niż go potem usuwać, ale młodość ma swoje prawa.Wraz z rozwojem techniki laserowej usuwanie tatuaży stało się w zasadzie dość bezpieczne.