Testosteron – czym jest, jakie ma funkcje i kiedy do suplementować?

0
591
Testosteron

Testosteron to najważniejszy męski hormon. Nie tylko odpowiada za wykształcanie się cech płciowych na etapie dojrzewania, ale także wzmacnia kości i wpływa na syntezę białek mięśniowych. Niestety wielu mężczyzn zmaga się z niedoborem testosteronu. Jak zwiększyć jego poziom w organizmie?

Co to jest testosteron?

Testosteron to męski hormon płciowy, wytwarzany przez jądra i występujący w organizmie pod dwiema postaciami: jako frakcja wolna, niezwiązana z żadnym białkiem, a także jako frakcja całkowita, powiązana z albuminami.

Testosteron jest hormonem androgenicznym, czyli odpowiada za męskie cechy organizmu. Ponadto wpływa na wiele innych mechanizmów w organizmie. O tym, ile testosteronu potrzebuje dany organizm, decyduje przysadka mózgowa kontrolowana przez podwzgórze. Jeśli jego poziom jest za niski, przysadka rozpoczyna wydzielanie tzw. hormonu stymulującego, który ma pobudzić jądra do pracy.

Co ciekawe, testosteron występuje również u kobiet, jednak w zdecydowanie mniejszej ilości. W żeńskim organizmie produkują go jajniki, kora nadnerczy i łożysko w czasie ciąży.

Najważniejsze funkcje testosteronu 

Testosteron nie bez przyczyny nazywany jest najważniejszym męskim hormonem. Pełni on bowiem wiele istotnych funkcji, które wpływają na organizm na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim jest odpowiedzialny za rozwój męskich narządów płciowych oraz podtrzymywanie ich funkcji w dorosłym życiu. Ponadto odpowiada za:

  • przebieg spermatogenezy i inicjację seksualną,
  • rozkład tkanki tłuszczowej, 
  • stymulację i utrzymanie funkcji seksualnych,
  • stymulację wzrostu kości długich,
  • indukcję spadku cholesterolu HDL,
  • stabilizację pracy serca i naczyń krwionośnych.

Ceni się go także za działanie anaboliczne. Testosteron wpływa na przyrost masy mięśniowej poprzez przerost komórek mięśniowych. To zaś przekłada się na lepsze efekty sylwetkowe podczas ćwiczeń siłowych. 

Niski poziom testosteronu

Jądra dorosłego mężczyzny każdego dnia wytwarzają 4-7 mg testosteronu. Wysoki poziom testosteronu w męskim organizmie utrzymuje się do 25-30 roku życia. Później stopniowo spada – szacuje się, że ok. 1% rocznie.

Problem niedoboru testosteronu może dotyczyć również młodych mężczyzn. Wiąże się go ze współczesnym stylem życia, w którym nie brakuje stresu. 

Niestety niski poziom testosteronu ma negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Do konsekwencji takiego stanu zaliczymy m.in.:

  • obniżenie libido,
  • zmniejszenie objętości masy mięśniowej,
  • problemy z koncentracją,
  • uderzenia gorąca,
  • spadek energii życiowej.

Remedium na niedobór testosteronu jest suplementacja. 

Suplementacja testosteronu

Suplementy zawierające testosteron są skuteczne i całkowicie bezpieczne. Grunt to wybrać preparat renomowanego producenta, który wykorzystuje wyłącznie najlepsze surowce i poddaje swoje preparaty specjalistycznym badaniom. Aby mieć pewność najwyższej jakości suplementu, sięgnij po booster testosteronu marki Olimp Sport Nutrition. Jej propozycją są produkty bazujące na starannie dobranych kompozycjach składników, w tym na ekstraktach roślinnych, witaminach, minerałach i innych. Suplementy mają formę wygodnych do połknięcia kapsułek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

Pasjonatka zdrowego trybu życia. Dzień zaczyna od ćwiczeń i tak samo kończy :-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ