USG jamy brzusznej – jak się przygotować do badania?

0
1017
USG jamy brzusznej - jak się przygotować do badania?

USG jamy brzusznej, to jedno z badań, które lekarze zalecają wykonywać regularnie, gdyż dzięki niemu można wyjawić nieprawidłowe działanie i różnego rodzaju choroby narządów jamy brzusznej.

 

Na czym polega USG jamy brzusznej?

USG, czyli badanie ultrasonograficzne, to badanie, które polega na obrazowaniu tkanek za pomocą ultradźwięków. Jedną z największych zalet takiego rodzaju badań jest jego nieinwazyjność i natychmiastowe wyniki, co więcej badanie jest całkowicie bezbolesne. USG jako zabieg diagnostyczny jest wykonywane w czasie rzeczywistym i wyniki są widoczne od razu, dlatego w razie wątpliwości można je sprawdzić ponownie lub zmienić badany obszar, czego nie zrobisz w przypadku innych badań, takich jak przykładowo RTG.

 

USG jamy brzusznej służy do wykrycia nieprawidłowego funkcjonowania oraz kompleksowej oceny stanu wątroby, nerek, pęcherzyka żółciowego, trzustki, śledziony, a także naczyń krwionośnych i aorty brzusznej.

 

Jak jest wykonywane USG jamy brzusznej?

Jedyną instrukcją, którą pacjent otrzyma w trakcie badania, to prośba o leżenie spokojnie, aby nie zakłócać wyników USG. W niektórych przypadkach pacjent może być poproszony o wstrzymanie oddechu na chwilę. Przeważnie USG jamy brzusznej jest wykonywane na leżąco i w przypadku braku komplikacji, trwa jedynie kilka minut.

 

Warto wiedzieć, że dla lepszego przesyłu fal ultradźwiękowych i płynności wykonania badania na brzuch pacjenta zostaje nałożony specjalny żel, który można bez problemu zetrzeć od razu po zakończeniu USG.

Aparat do wykonania USG składa się z konsoli, ekranu, a także głowicy, która będzie służyć jako obiektyw kamery w trakcie badania. Głowica jest przykładana do skóry pacjenta nad interesującym nas obszarem i wysyła fale ultradźwiękowe. Fale odbijają się od narządów i naczyń pacjenta, a konsola przekształca wyniki tak zwanego echa fal w obraz na ekranie.

 

Kiedy warto wykonać USG jamy brzusznej?

Taki zabieg jak USG jamy brzusznej może być badaniem diagnostycznym lub profilaktycznym, dlatego jeśli chcesz w ramach regularnej profilaktyki wykonać to badanie, nie musisz mieć skierowania od Twojego lekarza, bądź internisty.

 

Diagnostycznie USG jamy brzusznej jest często wykonywane w celu ustalenia przyczyny nieprawidłowego funkcjonowania wątroby, wzdęć, różnorodnych bólów brzucha, a także wyczuwalnych na dotyk

powiększonych organów wewnętrznych.

 

Właściwe przygotowanie do badania, podstawa poprawnych wyników

Jednym z najczęstszych czynników, które stają na przeszkodzie prawidłowemu wykonaniu badania i otrzymaniu przejrzystych wyników są gazy, dlatego jeśli się decydujesz na wykonanie USG jamy brzusznej warto się dostosować do kilku prostych zasad w 24 godziny przed zabiegiem.

 

Dzień przed badaniem zalecana jest zmiana diety na niskotłuszczową i lekkostrawną. W ostatnie sześć godzin przed badaniem powstrzymaj się od jedzenia, palenia i żucia gumy, a jeśli chodzi o napoje, to zalecane są lekkie, niesłodzone napoje.

 

Są to ogólne porady związane z przygotowaniem się do USG jamy brzusznej, jednak zalecamy skierowanie się do lekarza lub placówki w której zostanie wykonanie badania i poproszenie o dokładne wytyczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

Pasjonatka zdrowego trybu życia. Dzień zaczyna od ćwiczeń i tak samo kończy :-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ