Wstydliwy problem który może dotknąć każdego z nas

0
811
Wstydliwy problem który może dotknąć każdego z nas

Hemoroidy to bardzo powszechna dolegliwość, która potrafi znacząco obniżać komfort życia. Dotyka głównie naczynia żylne umiejscowione w odbycie i odbytnicy, dlatego bywa dosyć wstydliwą dolegliwością, co niepotrzebnie opóźnia konsultacje lekarskie i podjęcie odpowiednich kroków jej leczenia. Jak powstają hemoroidy oraz jakie są ich główne objawy?

Czym są hemoroidy?

Uważa się, że choroba hemoroidalna dotyczy nawet 50% społeczeństwa. Na żylaki odbytu skarżą się szczególnie kobiety w ciąży. O powszechności tego problemu świadczą liczne leki, czopki i maści dostępne w aptekach. Czym tak naprawdę charakteryzuje się ta przypadłość? Hemoroidy to inaczej guzki krwawnicze, które przyjmują postać poduszkowatych naczyń żylnych umieszczonych w odbycie i znajdują się u każdego człowieka – ich główną rolą jest kontrola stolca. Problem jednak pojawia się, gdy są one patologicznie powiększone, a krew z nich nie odpływa prawidłowo. Wtedy łatwo mogą ulegać uszkodzeniom, co objawia się krwawieniem. W zaawansowanej chorobie zostają wypychane na zewnątrz odbytu, przyczyniając się do dużych dolegliwości bólowych. Skąd możesz wiedzieć, czy twoje objawy to właśnie hemoroidy? Zazwyczaj powodują one swędzenie i pieczenie okolic odbytu. Często też krwawią, co widoczne jest głównie jako świeża, jasnoczerwona krew na papierze toaletowym. Niekiedy objawiają się bólem, obrzękiem i stanem zapalnym. Choroba hemoroidalna powoduje problemy z utrzymaniem higieny, co przyczynia się do kolejnych przykrych dolegliwości. W przypadku ciągłego krwawienia może powodować anemię.

Hemoroidy – jakie są ich przyczyny oraz sposoby leczenia?

Bezpośrednim powodem żylaków odbytu jest wzrost ciśnienia żylnego. Na taki stan mogą mieć wpływ różne czynniki – na przykład dieta uboga w błonnik pokarmowy, otyłość, siedzący tryb życia, nadużywanie alkoholu, częste biegunki, uprawianie niektórych sportów wyczynowych bądź siłowych. Hemoroidy mogą też pojawiać się w towarzystwie innych chorób, a ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Uważa się, że sprzyjają im także czynniki genetyczne. Zmieniając styl życia, można złagodzić objawy oraz zapobiegać pojawieniu się hemoroidów – poleca się utrzymywanie optymalne wagi, wprowadzenie aktywności fizycznej, spożywanie pokarmów pełnoziarnistych i bogatych w błonnik oraz unikanie stania i siedzenia. Aby zdiagnozować hemoroidy, niezbędna jest wizyta u lekarza – używa się w tym celu wziernika zwanego anoskopem. Natomiast samo usuwanie hemoroidów uzależnione jest od stanu zaawansowania choroby – mogą one być leczone farmakologiczne lub chirurgicznie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

Pasjonatka zdrowego trybu życia. Dzień zaczyna od ćwiczeń i tak samo kończy :-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ