Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie 

0
545
koronawirus

W grudniu w 2019 roku w mieście Wuhan pojawiła się seria przypadków zapaleń płuc o nieznanej przyczynie. Po kilku tygodniach, w styczniu w próbkach pobranych z dróg oddechowych chorych osób znaleziony został nowy wirus ostrego zespołu oddechowego koronawirus 2. W lutym 2011 roku Światowa Organizacja Zdrowia wprowadziła określenie choroby jako COVID-19. 11 marca 2020 roku, kiedy liczba zakażonych krajów wyniosła 114, z ponad 118 000 przypadków i ponad 4000 zgonów, WHO ogłosiło status pandemii. Jak objawia się zakażenie wirusem covid-19? Jak zdiagnozowana jest infekcja? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/koronawirus-wszystko-co-musisz-o-nim-wiedziec/ 

Koronawirus – jakie są jego objawy? 

Najczęstszym powiązanym objawem zakażenia koronawirusem jest zapalenie płuc. Charakteryzuje się przede wszystkim gorączką, z kaszlem, dusznościami i obustronnym naciekiem w obrazowaniu klatki piersiowej. Powiązany jest to ze specyfiką cech klinicznych, które pozwalają odróżnić koronawirusa od innych wirusowych infekcji dróg oddechowych takich jak na przykład grypa. Innymi typowymi Objawami są bóle głowy, ból gardła, utrata węchu i smaku, a także katar. Oprócz układu oddechowego zgłaszane są też objawy ze strony przewodu pokarmowego, które mogą pojawić się w przypadku zaburzenia żołądkowo-jelitowego. 

W jaki sposób diagnozowana jest infekcja koronawirusem? 

W przypadku pacjentów z podejrzeniem zakażenia stosuje się testy na koronawirusa: 

  • badania serologiczne
  • testy antygenowe
  • fluorescencję w czasie rzeczywistym 

Koronawirus – leczenie zakażenia 

Nie ma konkretnego leczenia przeciwwirusowego, które zalecane jest w przypadku koronawirusa. Leczenie go sprowadza się do postępowania objawowego, a głównym leczeniem jest tlenoterapia. Jednak to chodzi do niej jedynie w ciężkich przypadkach, kiedy musi być konieczna wentylacja mechaniczna czy podłączenie do respiratora. 

Szczepionki na koronawirusa 

Obecnie dostępnych jest kilka szczepionek na COVID-19, którymi stopniowo mogą być szczepione kolejne grupy osób, zaczynając od osób najbardziej narażonych na zakażenie oraz ciężki przebieg infekcji. 

Zobacz też: http://www.pasazmamy.pl/dziecko-i-pierwszy-rok-jego-zycia/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ