Wybieramy worek treningowy – na to musisz zwrócić uwagę

0
907
Wybieramy worek treningowy

Worek treningowy musi gwarantować efektowny, komfortowy i bezpieczny trening. Dlatego wybór worka musi być przemyślany i świadomy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru worka treningowego, kupowanego na własny użytek, np. do ćwiczeń w domu.

Jaki rodzaj worka treningowego wybrać?

Tutaj wszystko zależy od tego, jakie techniki wykorzystywane w sportach walki chcesz trenować. Do technik pięściarskich odpowiedni będzie worek bokserski w kształcie walca. Podwiesza się je do sufitu na łańcuchach lub wytrzymałych taśmach. Uderzenia sierpowe czy podbródkowe efektywnie ćwiczy się na gruszkach bokserskich. Natomiast do treningu MMA wykorzystuje się worki wyprofilowane, które umożliwiają ćwiczenie kopnięć, uderzeń hakowych czy nawet walki w parterze.

Do ćwiczenia refleksu i szybkości wykorzystuje się piłki refleksowe, które przymocowuje się od góry i od dołu na elastycznych ekspanderach. Po uderzeniu wracają do martwego położenia zawsze inną drogą, dlatego zawodnicy ćwiczą w ten sposób uniki oraz celność i szybkość uderzeń.

Jeśli masz zbyt niski, zbyt wysoki lub mały wytrzymały sufit albo chcesz ćwiczyć na świeżym powietrzu, postaw na worki stojące – montuje się na ciężkich podstawach, gwarantujących stabilność przy silnych uderzeniach.

Odpowiedni rozmiar worka treningowego

Rozmiar worka powinien zależeć wprost od technik, które zamierzasz na nim ćwiczyć oraz od warunków fizycznych zawodnika. Worek treningowy do ćwiczenia uderzeń pięściarskich nie musi być dłuższy niż 70-90 cm. Wykopy trenuje się na workach o wysokości 120-150 cm, natomiast do ćwiczenia low kicków przydadzą się worki sięgające 180-200 cm.

Jaką wagę powinien mieć worek treningowy?

Waga worka zależy wprost od jego wielkości oraz rodzaju wypełnienia. Im wyższy worek, tym więcej wypełnienia się do niego zmieści. Dla zawodników początkujących odpowiednią wagę worka będzie około 20-30 kg. Worki o wadze przekraczającej 60-70 kg przyczyniają się do zwiększenia siły uderzenia, jednak przeznaczone są dla zaawansowanych pięściarzy i zawodników MMA.

Rodzaj wypełnienia worka treningowego

Worki treningowe można wypełniać różnymi materiałami, np. trocinami lub piaskiem. Trociny są znacznie lżejsze, dlatego worki, które są nimi wypełnione, charakteryzują się dość niska wagą i przeznaczone są dla dzieci lub zawodników o niskim stopniu wytrenowania. Piasek jest natomiast ciężki i gwarantuje znacznie większą wagę worka. Profesjonalne worki bokserskie i worki do MMA są natomiast obecnie wypełniane gumowym granulatem.

Worek treningowy pusty czy pełny?

Pełny worek bokserski jest gotowy do użytku, natomiast nie daje możliwości regulowania jego masy. Może być również problematyczny w transporcie. W przypadku worków pustych istnieje możliwość dostosowanie ciężaru do warunków czy poziomu wytrenowania zawodnika, np. poprzez zastąpienie trocin gumowym granulatem czy piaskiem. Pusty worek znacznie łatwiej się transportuje.

Materiał i wykończenie

Najbardziej wytrzymałe są worki treningowe ze skóry naturalnej, która gwarantuje wytrzymałość, nie kruszy się, nie pęka i jest odporna na wilgoć. Materiałem, który gwarantuje te same właściwości, a jednocześnie niższą cenę, jest plawil. Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, są trwałe i wytrzymałe wykończenia, które muszą wytrzymać tysiące silnych uderzeń.

Wytrzymałe worki treningowe w różnych rodzajach i rozmiarach znajdziesz w sklepie https://bushido-sport.pl/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

Pasjonatka zdrowego trybu życia. Dzień zaczyna od ćwiczeń i tak samo kończy :-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ