Okres jesienno-zimowy sprzyja przeziębieniom i infekcjom. Często jesteśmy narażenie na kontakt z zainfekowanymi osobami, co może zakończyć się nieprzyjemnymi dolegliwościami typu katar, kaszel oraz gorączka. Silny ból gardła może skutecznie utrudniać przełykanie pokarmu i śliny oraz uniemożliwiać swobodne wypowiadanie się. Nie zawsze jednak należy niezwłocznie udać się do lekarza po receptę, ponieważ istnieje wiele innych naturalnych i skutecznych sposobów na te dokuczliwe objawy przeziębienia.
Ziołowe napary na pomoc
Rumianek jest powszechnie używany przy bólach gardła ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne oraz przeciwwirusowe. Sprawdzi się więc w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. Można świeżym naparem płukać co parę godzin nasze obolałe gardło.
Znany jako przyprawa, tymianek jest naturalnym wspomagaczem układu oddechowego, który wykazuje działanie aseptyczne oraz wykrztuśne. Niszczy on także chorobotwórcze drobnoustroje i rozrzedza zalegającą w gardle i oskrzelach wydzielinę.
Napar z szałwii służy do dezynfekcji gardła i jamy ustnej, ponieważ ma działanie przeciwbakteryjne, grzybobójcze, ściągające, przeciwzapalne oraz odkażające. Można taką herbatkę stosować również na chrypkę, halitozę czy paradontozę. Szałwia stosowana w dużych ilościach, może wysuszyć śluzówkę, więc nie należy przesadzać z ilością.
Popularna mięta pieprzowa wykazuje działanie przeciwbólowe, łagodzące oraz rozkurczowe. Jest więc stosowana przy zapaleniach i infekcjach jamy ustnej. Natomiast olejek miętowy działa odkażająco i wspomaga oddychanie przy często zatkanych katarem nosach. Jest często wykorzystywana w tabletkach przeciwbólowych, które zaleca się przy bólu gardła.
Najpopularniejszym składnikiem syropów na ból gardła i kaszel jest korzeń prawoślazu, który ma właściwości zmiękczające, przeciwzapalne i wykrztuśne. Działa osłaniająco na błonę śluzową jamy ustnej i gardła, ułatwiając przełykanie. Ponadto zioło to zawiera śluzy, które nawilżają krtań i regenerują śluzówkę.