Czym jest stewia?

0
1668
stewia

Węglowodany i cukry kojarzą nam się ze szkodliwymi kaloriami. Jak się okazuje, nie wszystkie cukry muszą powodować, że będziemy zmuszeni do podejmowania walki ze zbędnymi kilogramami. W poniższym artykule skupimy się na stewii, a więc roślinie z rodziny astrowatych, z której można pozyskać naturalne, niekaloryczne cukry. Stewia, znana także pod łacińską nazwą Stevia rebaudiana, uprawiana jest powszechnie w Argentynie i Brazylii. Wyróżnia się tam ponad dwieście czterdzieści gatunków tej rośliny.

Stewia hodowana jest dla liści. Zawierają one substancję o nazwie stewizyd, która jest aż o trzysta razy słodsza od zwyczajnego białego cukru, otrzymywanego z buraków. Warto po raz kolejny podkreślić, że substancja ta jest niemalże bezkaloryczna. Właśnie z tego powodu, stanowi doskonałą alternatywę dla przeciętnego cukru, którym słodzimy ciepłe napoje. Stewia wykorzystywana jest więc do produkcji szerokiej gamy słodzików, dostępnych w różnych wersjach od tych w proszku, aż po pełne suszone liście i płynne wyciągi z tej rośliny.

Dzięki swojej charakterystyce, stewia znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle kulinarnym. Jest ona bowiem odporna na działanie wyższych temperatur lub wpływ kwaśnego pH. Doświadczeni szefowie kuchni pamiętają, że stewia jest tak słodka, że zaledwie dwie jej krople odpowiadają łyżeczce cukru. Dzięki swojemu znakomitemu smakowi, liście stewii często pojawiają się w sałatkach, a ekstrakty z niej pochodzące wykorzystywane są do przetworów owocowych, napojów oraz deserów.

stewia2Na tym jednak nie koniec zalet stewii i jej pozytywnego wpływu na nasz organizm. Przede wszystkim, wspiera ona procesy umożliwiające obniżanie ciśnienia krwi, dzięki czemu mogą po nią sięgać bez obaw, osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze. Ponadto, stewia działa przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie, więc może stanowić znakomite wsparcie w procesie leczenia rozmaitych infekcji, zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym, w którym tak wiele osób walczy z grypą lub przeziębieniem. Ciekawym jest fakt,  iż stewia uznawana jest za „tarczę ochronną” przeciw boreliozie, przenoszonej przez kleszcze, gdyż związki zawarte w roślinie, neutralizują działanie szkodliwych dla zdrowia bakterii, minimalizując w ten sposób ryzyko zachorowania.

Dietetycy nie wskazują żadnych grup, dla których uznaje się stewię za szkodliwą, dzięki czemu bez obaw mogą po nią sięgać nie tylko dzieci i dorośli, ale także osoby starsze oraz kobiety w ciąży. Stewia wpływa pozytywnie dla zdrowie osób cierpiących na takie przewlekłe schorzenia, jak cukrzyca. W krajach zachodnich oraz wysokorozwiniętych (Japonia, Chiny), stewia stanowi jeden z najpopularniejszych, naturalnych słodzików, stosowanych w napojach. Niestety, składnik ten nie zyskał w Polsce jeszcze tak rozległej popularności ze względu na nieco wyższą ceną, niż przeciętny cukier. Stewię można znaleźć w sklepach internetowych oraz sklepach ze zdrową żywnością – cena tego naturalnego słodzika waha się w przedziale od dwudziestu do pięćdziesięciu złotych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ