Dobroczynne właściwości olejów roślinnych

0
991
właściwości olejów roślinnych

Według dietetyków oleje roślinne są dzisiaj najbardziej cennym źródłem tłuszczu. Ich skład jest bogaty w liczne składniki, jakie mają zbawienny wpływ na nasz organizm. Zaleca się, by oleje roślinne były standardem w naszym codziennym jadłospisie.

Co zawierają oleje roślinne?

Oleje tłoczone z ziaren albo orzechów to przede wszystkim bogactwo nienasyconych kwasów omega-3 oraz omega-6. Co więcej, ten składnik codziennego jadłospisu zawiera cały zestaw witamin, jak A, D czy E. Nie ma wątpliwości, że warto korzystać z nich w kuchni.

Jakie oleje roślinne są najlepsze?

Do wyboru mamy całą gamę olejów roślinnych, z których możemy korzystać w ramach przygotowywania zdrowych posiłków. W Polsce do tych najbardziej popularnych zalicza się olej rzepakowy, słonecznikowy, z pestek winogron, oliwa z oliwek, olej kokosowy czy też olej lniany. Coraz większym powodzeniem cieszą się te mniej znane oleje, w tym olej sezamowy, olej ryżowy, olej z orzechów włoskich i olej migdałowy. Ich popularności i powszechność stosowania wzrasta wraz ze świadomością konsumentów w zakresie prowadzenia zdrowego trybu życia i zdrowej, ekologicznej diety. Ciekawostką jest zresztą fakt, że coraz więcej osób wytwarza oleje samodzielnie, tłoczenie oleju jest dzisiaj proste, a w sklepach bez problemu znaleźć można specjalne urządzenia, które robią to automatycznie.

Większość olejów roślinnych wykorzystujemy w kuchni do gotowania, smażenia, grillowania, pieczenia czy do surowych sałatek. Warto wiedzieć, że doceniamy ich smak, aromat i oczywiście właściwości prozdrowotne.

Czy wiesz, że regularne spożywanie olejów roślinnych ma zbawienny wpływ na skórę, włosy i paznokcie? Nie bez powodu są one zresztą stosowane także w kosmetyce. Co więcej, niektóre oleje, jak ten z orzechów włoskich obniżają cholesterol, minimalizują ryzyko powstawania chorób miażdżycowych i nowotworowych. Olej sezamowy niweluje ryzyko pojawienia się osteoporozy, a olej rzepakowy korzystnie działa na układ trawienny.

Oleje roślinne w kosmetyce

Oleje roślinne świetnie sprawdzają się w celu nawilżania skóry, ale działają też odmładzająco. W składzie najlepszych kremów, maseczek czy serum o działaniu przeciwzmarszczkowym znajduje się nierzadko olej z pestek dyni, olej kokosowy czy z awokado. Oleje mogą też zbawiennie wpływać na zmiany skórne i cerę trądzikową. Warto wybierać szczególnie te kosmetyki, które w swoim składzie zawierają olej z wiesiołka, malin, z pestek winogron czy z dzikiej róży.

Jak wybierać oleje roślinne?

Jeśli nie podejmujesz się tłoczenia oleju samodzielnie, możesz nabywać je już gotowe. Okazuje się jednak, że ich właściwości mogą być zachowane tylko wtedy, gdy są odpowiednio produkowane oraz przechowywane. Niektóre oleje muszą być tłoczone na zimno i przechowywane w ciemnej, szklanej butelce, w temperaturze pokojowej. Inne muszą być trzymane w lodówce. Zawsze należy wybierać olej z certyfikatem, dokładnym opisem producenta, podanym sposobem użycia oraz wskazaną datą przydatności do spożycia lub zastosowania w celach kosmetycznych. 

[Głosów:1    Średnia:1/5]
PODZIEL SIĘ

Pasjonatka zdrowego trybu życia. Dzień zaczyna od ćwiczeń i tak samo kończy :-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ