W jaki sposób walczyć z niedoskonałościami cery?

0
1455
cera

Niedoskonałości cery, takie jak: zaskórniki czy pryszcze, dotykają wielu osób i mogą wynikać z różnorakich przyczyn. Co ciekawe, są to problemy dotyczące obu płci, niezależnie od wieku. Owszem, przede wszystkim pojawiają się one w okresie dojrzewania, jednak na to nie ma reguły. Wypryski mogą pojawić się na skutek używania nieodpowiednich kosmetyków, zmian hormonalnych, niezdrowej diety czy wspomnianego wyżej okresu dojrzewania. Zanim jednak udamy się do lekarza dermatologa i zdecydujemy się na kosztowne, inwazyjne leczenie warto zastanowić się czy nie znamy domowych, sprawdzonych sposobów, z których korzystały nasze mamy i babcie, zanim tak powszechne stały się środki farmakologiczne i kosmetyki.

Jednym z rozwiązań jest chłodny okład. Jest to sposób niezwykle prosty, ponieważ polega na schłodzeniu zaczerwienienia za pomocą kawałka lub kostki lodu, zawiniętego w ściereczkę czy chusteczkę. Dzięki kilkukrotnemu powtarzaniu takiego zabiegu przez około pół minuty w różnych porach dnia, można znacznie zmniejszyć obrzęk powstały wokół niedoskonałości, schłodzić pory i wyeliminować zanieczyszczenia z naszej cery.

Drugim domowym sposobem jest pasta do zębów, którą należy nałożyć na miejsce, w którym pojawił się niechciany pryszcz. Ważne jest jednak cierpliwe odczekanie, aż pasta zaschnie i pozostawienie jej na noc. Następnego dnia, przy myciu twarzy, łatwo będzie można dostrzec wyraźną różnicę – niedoskonałość z całą pewnością zmniejszy się.

ceraWarto także zastanowić się nad skorzystaniem z pasty cynamonowej, którą można zrobić poprzez zmieszanie pół łyżeczki cynamonu z drobną ilością wody. Pastę taką nakłada się na pryszcze i pozostawia na minimum pół godziny. Zaleca się jednak, by w miarę możliwości pozostawić ją na dłużej, ponieważ znacznie poprawia to skuteczność pasty cynamonowej.

Poza pasta cynamonową polecana jest także pasta z kurkumy, jednak przygotowanie jej jest nieco bardziej skomplikowane, ponieważ zachęca się, by poza niewielką ilością kurkumy dodać niewielką ilość jogurtu naturalnego (może zostać zastąpiony wodą, jednak woda nie ma dodatkowych cech łagodzących, w przeciwieństwie do jogurtu).  Jedyną wadą pasty z kurkumy jest to, że ma ona mocne właściwości barwiące, dlatego po tym, jak zostawimy pastę na skórze na dłużej, trzeba będzie skorzystać z żelu myjącego, aby pozbyć się jej pozostałości.

Nieco rzadziej stosowanym, aczkolwiek równie skutecznym jest olejek z drzewa herbacianego – można nabyć go w sklepach internetowych lub miejscach, w których rozprowadzane są kosmetyki o naturalnym składzie. Niewielką ilość olejku z drzewa herbacianego należy nałożyć na obrzęk i widoczne przy niedoskonałości zaczerwienienie i pilnować, by przez dłuższy czas się nie zmył.

 

W aptekach proponowane są także wyciągi i napary z bratka (inaczej fiołka), których codzienne picie dwa razy dziennie przez okres kilku tygodni również pozwala pozbyć się problemu niedoskonałości. Bratek dostępny jest do parzenia pod kilkoma postaciami: suszonych liści lub herbat, a nawet tabletek. Wszystkie z rozwiązań są równie skuteczne, jednak co pewien okres czasu kurację bratkiem należy przerwać i zastąpić ją innym rozwiązaniem lub preparatem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ