Czym są aminokwasy i czy rzeczywiście są tak ważne?

0
1675

Żeby wytłumaczyć to w najprostszy sposób, można porównać je do cegiełek, z których zbudowane są białka. Najlepsze pory do przyjmowania aminokwasów w postaci odżywek czy suplementów diety to przede wszystkim pora bezpośrednio przed śniadaniem, następnie przed planowanym treningiem, tuż po treningu, przed posiłkami gdy spożywamy go po przerwie dłuższej niż 3 godziny od ostatniego, do posiłków, w których mamy do czynienia z niepełnowartościowym białkiem.

Aminokwasy dzielimy na dwie podstawowe grupy, do których zaliczyć można aminokwasy egzogenne oraz endogenne. Egzogenne to grupa ośmiu aminokwasów, których żaden organizm nie jest w stanie wyprodukować samoczynnie. Dlatego też zmuszeni jesteśmy dostarczać je wraz z posiłkami. Należą do nich przede wszystkim popularne BCAA, czyli Leucyna, Walina, Izoleucyna oraz Fenyloalanina, Lizyna, Metionina, Treonina, Tryptofan. Aminokwasy endogenne to takie, z których wytworzeniem każdy organizm poradzi sobie samemu. Jest to bardzo istotny proces, zwracając szczególną uwagę na fakt, że wątroba nie będzie zmuszona tracić czasu na syntezowanie tychże aminokwasów i nie będzie musiała poddawać ich niezbędnej obróbce. Do wątroby przekazywane są aminokwasy czyste, których może użyć bezpośrednio do regeneracji mięśni.

Ze względu na swoje właściwości, aminokwasy są jednym z najczęściej występujących związków w profesjonalnie przygotowanych odżywkach dla sportowców. 

Aminokwasy w diecie sportowca

Według prowadzonych badań naukowych, aminokwasy występujące w organizmach żywych posiadają całą masę zalet. Rzecz jasna, że najwięcej zalet posiadają aminokwasy produkowane naturalnie. Jednakże te stworzone sztucznie również posiadają spory szereg zalet. Obecnie coraz częściej w wielu suplementach sportowych pojawiają się aminokwasy. Odgrywają one bardzo ważną rolę, szczególnie jeśli spojrzymy na sportowców, których zapotrzebowanie na aminokwasy znacząco przewyższa możliwości dostarczenia ich ze standardowych posiłków. Patrząc pod tym względem, iż mają one niesamowite właściwości, należy zadbać by znalazły się one w codziennej diecie w odpowiedniej ilości. Dzieje się tak ze względu, iż posiadają one wiele różnorodnych substancji naturalnego pochodzenia. Substancje te sprawiają, że czujemy się znacznie lepiej, jesteśmy silniejsi i lepiej wyglądamy. Także jeśli chodzi o muskulaturę, ponieważ aminokwasy mają znaczny wpływ na rozwój tkanki mięśniowej. Oczywiście stosując substancje zawierające aminokwasy, należy przestrzegać sposobu ich stosowania. Najlepiej podczas przyjmowania odzywek czy suplementów być pod stałą opieką lekarza lub dietetyka, aby uniknąć niepożądanych skutków ubocznych.Na rynku dostępnych jest bardzo wiele produktów pozwalających na uzupełnienie diety o odpowiednie aminokwasy. Możemy znaleźć aminokwasy rozgałęzione tzw. BCAA, aminokwasy całodzienne, glutamina, tauryna czy leucyna. W zależności od potrzeb należy stosować wybraną grupę aminokwasów lub łączyć je ze sobą w celu uzyskania kompleksowego wsparcia organizmu. Najbardziej popularne są wciąż aminokwasy całodzienne czyli takie, które w swym składzie zawierają szeroką gamę różnych aminokwasów, pozwalając w ekonomiczny sposób wspierać sportowe cele

[Głosów:3    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

Pasjonatka zdrowego trybu życia. Dzień zaczyna od ćwiczeń i tak samo kończy :-)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ