Dodatkowy rodzaj błonnika – chitozan

0
1930
błonnik

Chitozan, nazywany również inaczej chitosanem, zalicza się do grupy związków organicznych – wielocukrów. Otrzymywany jest dzięki chitynie, która poddawana rozmaitym reakcjom chemicznym, ostatecznie zostaje przekształcona w chitozan. Podobnie do błonnika, chitozan nie jest przyswajany przez nasz organizm. Nie oznacza to jednak, że jest dla naszego organizmu całkiem nieprzydatny. Wręcz przeciwnie – dzięki swojej nietypowej charakterystyce, chitozan jest wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym oraz kosmetycznym, w preparatach ułatwiających odchudzanie. Chitozan umożliwia wiązanie się tłuszczów, które dostarczamy do organizmu przy spożywaniu codziennych posiłków. Tłuszcze te zostaną związane i wyeliminowane z organizmu, a nie tak jak zazwyczaj wchłonięte w jelitach.

Czy stosowanie preparatów na bazie chitozanu może wiązać się z jakimikolwiek negatywnymi skutkami dla naszego organizmu? Jak przekonują specjaliści, związki na bazie chityny nie są same w sobie szkodliwe dla organizmu, jednak stosowanie go w połączeniu ze zbyt restrykcyjną dietą skutkować może problemami i niedoborami witamin.

błonnikJak wspomniano wcześniej, chitozan działa jako „bloker” lipidów, czyli tłuszczów. Jak dokładnie wygląda ten proces? Wszelkie pokarmy, które przyjmujemy rozkładane są w procesie trawienia. W pierwszym etapie, substancje i enzymy w trzustce oraz woreczku żółciowym rozkładają je stopniowo i przekazują do jelita cienkiego w postaci kwasów tłuszczowych. Tutaj właśnie pojawia się chitozan, którego działanie zwiąże te cząsteczki kwasów tłuszczowych i uniemożliwi dalsze przekształcenie ich przez enzymy trawienne. Dzięki temu, zostaną one wydalone z kałem, a nie wchłonięte do organizmu. Warto jednak pamiętać, że chitozan nie przyspiesza sam sobie spalania tłuszczów, ale pozwala pozbyć się ich z naszego układu pokarmowego, zanim zostaną przez niego odpowiednio przyswojone.

Preparaty i suplementy zawierające chitozan, powinno się przyjmować przed lub tuż po posiłkach. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w przeciwnym razie, chitozan nie będzie w stanie połączyć się z cząsteczkami tłuszczowymi, a tym samym nie wyeliminuje ich przed ich wchłonięciem. Dodatkowo, pastylki powinny zostać popite sporą ilością wody, gdyż chitozyna pęcznieje i zwiększa swoją objętość, dzięki czemu poszerzamy jej zakres oddziaływania na nasz organizm. Chitozan dostępny jest w takich preparatach, jak: Calominal (wyrób medyczny), Chitobon (suplement diety), Chitosan (suplement diety), Chitinin Extra (suplement diety) czy Redufat (suplement diety).

Znana w Polsce badaczka, prof. Barbara Zahorowska – Markiewicz przeprowadziła w Katowicach eksperyment medyczny, z którego wynikało, że grupa pacjentów stosujących chitozan schudła średnio szesnaście kilogramów w ciągu roku. Druga grupa kontrolna, która stosowała wyłącznie dietę, schudła jedynie dziesięć kilogramów. Skuteczność tej naturalnej metody została zatem w naszym kraju potwierdzona badaniami.

Zanim więc zdecydujemy się na bolesne i kosztowne zabiegi odchudzające, należy sprawdzić, czy naturalne rozwiązania, jak chitozan nie okażą się skuteczniejsze w walce z nadwagą.

 

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ