Domowy peeling cukrowy

0
1897
Domowy peeling cukrowy

Zbyt duża ilość nagromadzonego martwego naskórka może stać się “barierą” dla wszystkich kremów oraz balsamów nawilżających, jakie będziemy próbować nałożyć na skórę, aby poprawić jej wygląd i kondycję. Wszelkie substancje odżywcze nie będą miały szansy, by się „przebić” do głębszych, dalszych warstw skóry, ukrytej szczelnie pod martwym naskórkiem. Właśnie z tej przyczyny, dermatolodzy zalecają, by naturalny peeling stosować przynajmniej raz w ciągu tygodnia. Peeling stanowi już nie tylko zabieg kosmetyczny, pozytywnie oddziałujący na estetykę naszej skóry, ale także będzie on zabiegiem pielęgnacyjnym dla naszego zdrowia. W jaki sposób? Okrężne, mocne ruchy, które będziemy wykonywać przy zabiegu peelingu, będą pozytywnie wpływać na układ krążenia, a tym samym polepszą przepływ krwi w miejscu, w którym będziemy nakładać peeling. Już od pierwszych chwil zaobserwować będzie można poprawę kolorytu skóry. Dodatkowo, masaże takie pozwalają na zmniejszanie złogów tłuszczu oraz niwelowanie powstającego cellulitu.

Warto jednak pamiętać, że nie każdy peeling będzie wpływać pozytywnie na naszą skórę. W sklepach kosmetycznych i drogeriach pojawia się mnóstwo preparatów, których ceny wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych. Większość z nich, szczególnie z przysłowiowej „niższej półki”, zawiera szereg substancji sztucznych, które mogą wywoływać alergie lub wysuszać skórę, przez co choć pozwolą na chwilę pozbyć się martwego naskórka, w praktyce będą powodować jeszcze większe jego nagromadzenie (przesuszona skóra będzie się łuszczyć). Peelingi, wykonane z naturalnych składników, będą zatem znacznie droższe niż te, o gorszym składzie. Na szczęście, naturalny peeling można przygotować samodzielnie, przy wykorzystaniu całkowicie przeciętnych składników, które możemy odszukać w domowym zaciszu. W poniższym artykule, krok po kroku wskażemy, jak się do tego zabrać.

Domowy peeling cukrowyPo pierwsze, potrzebować będziemy następujących składników: cukru o możliwie największych kryształkach, oliwki dla niemowląt, dowolnego olejku zapachowego (w przypadku braku olejków, można zastosować startą na tarce skórkę z cytryny, pomarańczy lub mandarynki) oraz plastikowego pojemniczka, w którym przygotujemy nasz peeling.

Jeśli wszystkie składniki oraz pojemniczek zostały przygotowane, można przejść do przygotowywania peelingu. Najpierw, cukier trzeba przesypać do wspomnianego wcześniej pojemniczka. Zaleca się, by pojemniczek taki posiadał rozległy otwór (do którego z łatwością włożymy dłoń) i nie był za bardzo wysoki. Następnie, do miseczki czy słoiczka, w jakim znajduje się cukier, dodać należy odrobinę oliwki. Czynność tę warto wykonywać jednak niezwykle uważnie, ponieważ ważne jest, by oliwka ta jedynie nieco zwilżyła cukier, a nie całkowicie go zmoczyła (powinien być to cukier z oliwką, a nie odwrotnie). Na końcu, należy dodać starte na tarce owoce cytrusowe lub olejek zapachowy i wszystko dokładnie wymieszać. Otrzymany w ten sposób peeling będzie gotowy do zabiegu. Warto nakładać go łyżeczką lub specjalną szpatułką po wcześniejszym umyciu i osuszeniu skóry.

[Głosów:1    Średnia:2/5]
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ