Czy możliwe jest połączenie jednej z ulubionych zabawek z dzieciństwa, a więc piłki z przydatnymi i zdrowymi ćwiczeniami fitness? Jak się okazuje, jest to możliwe, dzięki fit ballowi. Dyscyplina ta jest coraz częściej rozchwytywana wśród klubów fitness, ponieważ pozwala stracić kilka zbędnych kilogramów, poczuć się młodziej przy okazji doskonałej zabawy: poprzez podskoki, turlanie i siedzenie. Co ciekawe, sport ten jest szczególnie zalecany osobom, cierpiącym na problemy z kręgosłupem. Trenerzy przekonują, że fit ball stał się tak popularny, ponieważ poprawia zarówno kondycję fizyczną i psychiczną – dzięki temu można cieszyć się uśmiechem i piękną, wymodelowaną sylwetką.
Czym tak naprawdę jest fit ball? Jest to dyscyplina, związana z regularnymi ćwiczeniami przy wykorzystaniu piłek różnorakich rozmiarów. Właściwy trening powinien zostać poprzedzony rozgrzewką, trwającą około dziesięciu minut. Trening taki zawierać będzie serię nieskomplikowanych, przyjemnych ćwiczeń, angażujących poszczególne partie mięśni. Zestaw taki powinien być przygotowany pod okiem trenera, aby uniknąć kontuzji i dopasować wysiłek do indywidualnych potrzeb ćwiczącego. Najczęściej, trening taki rozpoczyna się od zaangażowania nóg, pośladków, rąk, a następnie klatki piersiowej i brzucha. Ćwiczenia nie powinny jednak polegać wyłącznie na wyczerpującym wysiłku fizycznym i rozciąganiu mięśni, ale także na relaksacji. W trakcie treningów fit ballu proponuje się często, by trud fizyczny zakończyć częścią relaksacyjną w postaci masażu, wykonywanego najczęściej w parach przez ćwiczących – zaleca się, żeby ta część nie trwała dłużej, niż pięć minut.
Pojawia się więc pytanie: Do kogo kierowane są treningi na szwajcarskiej piłce? Czy występują jakieś ograniczenia wiekowe lub przeciwskazania? Specjaliści przekonują, że nie ma najmniejszych przeszkód. Zachęcają wręcz do regularnych ćwiczeń wszystkich, którzy tylko mają taką okazję. Fit ball jest szczególnie polecany wśród osobom, dla których niezbędne są ćwiczenia wzmacniające, jednak potrzebują indywidualnego toku, ze względu na wady kręgosłupa lub inne problemy zdrowotne. Dzięki temu, regularnie ćwiczący miały szanse na wzmacnianie wszelkich partii mięśniowych. Drugą grupą osób, której poleca się fit ball są osoby, które doświadczyły kontuzji lub urazów – proces rekonwalescencji i walka z powracającym bólem nie muszą być uporczywe i trudne. Terapeuci, leczący dzieci z porażeniem mózgowym coraz częściej zachęcają do wykorzystywania tej dyscypliny przy codziennej rehabilitacji.
Jak mogą wyglądać przykładowe ćwiczenia i w jaki sposób dopasować piłkę do swoich potrzeb? Siadając na piłkę, wystarczy ugiąć nogi pod kątem prostym – jeśli jest to możliwe, a piłka nie jest zbyt twarda lub miękka, została odpowiednio dopasowana. Jednym z najpopularniejszych ćwiczeń jest pociąganie kolan do klatki piersiowej (modelowane są w ten sposób mięśnie brzucha). Poza klatką piersiową, można także poprawiać kondycję mięśni rąk, dzięki pompkom na piłce oraz mięśnie brzucha, poprzez wykonywanie tzw. „grzbietów” (należy ułożyć się brzuchem na piłce oraz ustawić stopy i dłonie na podłodze, a następnie naprzemiennie podnosić ręce i nogi).